NET Dubáček
 Datum: 01. 06. 2020 
 (svátek má Laura)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Mexický deník Miroslava Soukupa - díl první, úvodní
Vydáno dne 04. 01. 2006 (6131 přečtení)

Milí Dubáci, přátelé, kamarádi!
Pro rok 2006 jsem si pro Vás všechny dovolil připravit „seriál“ nebo spíše několikadílné čtení o Mexiku. Naskytla se mi totiž příležitost jet studovat právě do této latinskoamerické země. A protože se chci podělit o své zážitky, zkušenosti a postřehy, bude se na těchto stránkách pravidelně (aspoň doufám :-) objevovat moje povídání doplněné o fotografie. V tomto úvodním díle bych Vás rád aspoň stručně seznámil s Mexikem a také s městem, ve kterém strávím nejvíce času.
Někomu se při vyslovení slova Mexiko vybaví sombrero, jinému pyramidy, dalšímu Mexico City, Indiáni, fotbal, Acapulco, Salma Hayek, mexická kuchyně (velmi chutná a pikantní),… Mně, aspoň prozatím, velká výzva a dobrodružství...

Mexiko – základní informace

Oficiální název zní Estados Unidos Mexicanos, tedy Spojené státy mexické. Těchto států je 31 (plus Federální Distrikt – D.F.) a dohromady tvoří demokratickou federální republiku.

 

Hlavní město se jmenuje Ciudad de México, neboli Město Mexiko. Žije v něm asi 20 milionů obyvatel, tedy zhruba dvojnásobek obyvatel České republiky. Je to ekonomické, politické a kulturní centrum celého Mexika.

 

Oficiální jazyk je španělština, ale spousta Mexičanů (prý) mluví nebo spíše rozumí angličtině. Především ti u hranic se Spojenými státy americkými. No uvidíme, ale já se chci dorozumívat stejně španělsky :-)

 

Měnou je mexické peso a pro Vaši představu za 1 mexické peso dostanete asi 2,4 českých korun.

 

Mexiko leží v jiném časovém pásmu, než ČR. Dokonce v samotném Mexiku je až dvouhodinový rozdíl mezi státy ve středu země a například na západě. Celkově je v Mexiku o 6 – 8 hodin méně než nyní u nás. A také tam dochází ke změně zimního času na letní a naopak (vždy první neděli v dubnu a poslední neděli v říjnu).  

V Mexiku žije asi 100 milionů obyvatel.

 

A fotbaloví fanoušci určitě vědí, že Mexiko se probojovalo na fotbalové mistrovství světa v Německu v roce 2006. Moc jsem si je přál do skupiny, už proto, že tam jedu. Škoda, tak třeba ve finále! :-)

 

Toluca – Hlavní město výšek

 

Mým novým domovem se stane město Toluca, a to na dobu necelých pěti měsíců. Pro Vaši informaci se nachází asi 60 km jihozápadně od mexického hlavního města Ciudad de México (Mexico City).

 

 

Už samotné hlavní město leží pěkně vysoko (více jak 2000 metrů nad mořem) a Toluca se nachází ještě o něco blíže nebesům, konkrétně ve výšce 8790 stop, tedy 2679 metrů nad hladinou moře. Proto v Mexiku získalo název „Hlavní Město Výšek“ a patří mezi nejvýše položená města na světě vůbec. Tak jenom doufám, že se brzy aklimatizuju a nebudu mít moc velké problémy s dýcháním.

 

Ještě pár věciček …

Název Toluca pochází z „domorodého“ Tollocan“, místního symbolu, který  znamená „Místo, kde se nachází Bůh Tolo“.

 

V Toluce žije asi 600 000 obyvatel a od 3. ledna 2006 minimálně o jednoho Čecha více :-).

 

Průměrná teplota je 12,6 °C. Nejstudenější měsíce jsou leden a únor, takže doba, kdy tam budu. Právě teď se denní teploty pohybují kolem 18 °C, zatímco v noci je pár stupínků nad nulou. Prostě ta nadmořská výška dělá své …

  

Univerzita

Celý a oficiální název univerzity, na které budu studovat, je El Instituto Tecnológico y de Estudios Superiores de Monterrey (ITESM). Více se ale používá zkratka Tec de Monterrey. Teď se možná divíte, proč Monterrey (mimochodem 3. největší mexické město), když budu bydlet v Toluce, jak jsem už psal. Důvod je prostý. Tec de Monterrey je pro nás asi nepředstavitelná instituce, která má jednotlivé školy, tedy kampusy, po celém Mexiku. Konkrétně ve 26 mexických městech se nachází 32 kampusů! Celá univerzita byla původně založená v roce 1943 právě v Monterrey a odtud tedy její název. Dnes je považována za jednu z nejprestižnějších univerzit Latinské Ameriky a zahrnuje všechny obory, od humanitních až po technické.  

 

 

Studenti z celého světa přijíždějí do jednoho z devíti míst: Ciudad de México, Cuernavaca, Estado de México, Guadalajara, Mazatlán, Monterrey, Querétaro, San Luis Potosí a Toluca (viz mapka nahoře). Já jsem si vybral Tolucu, protože je to jediné místo, kde můžu studovat předměty právě ze svého oboru, tedy automobilového inženýrství.

 

 

Závěr

 

Samozřejmě nejedu do Mexika jen studovat, co si budeme povídat… Ale rozhodně se chci dozvědět něco nového ze svého oboru, zdokonalit se ve španělštině, poznat nové lidi, novou kulturu, cestovat, zažít nová dobrodružství, láká mě mexická kuchyně, lákají mě mexické pyramidy, láká mě Mexiko!!!

 

Držte mi palce!

Adiós,

 

  Miroslav, el checo :-)
[Akt. známka: 1,67] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 35 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Miroslav Soukup )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.