NET Dubáček
 Datum: 01. 06. 2020 
 (svátek má Laura)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Pomístní jméno „TABULE“
Vydáno dne 21. 11. 2004 (665 přečtení)

Článek převzatý z rubriky Názory občanů tištěného DubáčkaMístní jména jsou jména lidských sídlišť, tj. měst, obcí, vsí a samot. Pomístní jména jsou pak jména okolních nezastavěných lokalit, které jsou pojmenovávány z důvodu domluvy, identifikace, orientace. Místní a pomístní jména spolu se jmény hor a řek jsou předmětem výzkumu toponomastiky, tj. nauky o vlastních jménech zeměpisných. Místní a pomístní jména jsou důležitým pramenem poznání historie naší země, lidu a vývoje jeho jazyka. Jejich výzkum nám například umožňuje zjistit, jak postupovalo osídlení naší země a které vlivy se na tom podílely. Pro určitá období se vyskytují totiž typická jména....

Velká část našich místních a pomístních jmen představuje vůbec nejstarší památky nejen našeho jazyka, ale i historie. Některá jména z území Čech se zachovala ve starých listinách, kronikách a jiných pramenech, které vznikly mimo naše území, a to už v době, kdy na našem území psaná kultura ještě ani neexistovala. Proto je dnes věnována toponomastice velká pozornost. Stala se proto také předmětem odborného zájmu historiků, etnografů, demografů, zeměpisců i jazykovědců.

V minulém Dubáčku je informace, že zastupitelstvo na svém 14. zasedání rozhodlo pojmenovat lokalitu ležící na pravé straně za zastavěnou částí města Dubá směrem na Rozprechtice názvem „U Sv. Prokopa". Ze stručné informace (pojmenovat) vyplývá, že zastupitelstvo tak rozhodlo pod domněnkou, že tato lokalita dosud žádné jméno nemá.

Ve skutečnosti se však jedná o přejmenování, neboť literatura uvádí k této lokalitě pomístní jméno „T a b u 1 e" (Scheibe). Je to např. patrné z průvodce „Dubské Švýcarsko“ Bohumila Kinského z roku 1936, kdy na str. 103 popisuje turistickou trasu z Dubé na Nedvězí: „Údolní ul. a na konci města odbočme vpravo jižně žlutě značenou polní cestou od stodol a chmelnic mimo bývalý hřbitov z doby moru v r.1680 (alter Pestfriedhof); úvozem ke křížku na výšince. Na rozcestí vpravo po náhorní Tabuli (Scheibe) s rolemi, odkud rozhled".

Rovněž na Matouschkově mapě Special Karle Daubaer Bergland z r.1932, je tato lokalita již pojmenována. Stanovení úředního názvu má značný význam a není-li určeno navěky, zcela jistě na dlouhou dobu. Domnívám se, že tomuto aktu by měla být kladena větší pozornost a k přejmenovávání by mělo docházet jen zcela výjimečně z nutných důvodů.

Velká část místních a pomístních jmen vznikla tak, že podkladem pro pojmenování se stalo obecné jméno označující nějakou věc, porost (Dubá, Březinka, Bukovec), zvířectvo (Nedvězí, Vlkov), vodní tok (Deštná), druh půdy (Blatce, Blatečky, Panská ves, Kluk - nezkopaná půda na níž jsou ještě kluky, tj. pletivo kořenů), polohu (Vrchovany, Horky), přírodní nebo terénní útvar (Plešivec), atd. A k posledně jmenované skupině lze právě přiřadit pomístní jméno Tabule (Scheibe). Terén zde vytváří jakousi desku - tabuli, odkud vždy byl vzhledem k odlesněné a obdělávané půdě panoramatický rozhled do kraje.

Stanislav Dulík


[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Dubáček (leden 2004) )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.