NET Dubáček
 Datum: 20. 09. 2019 
 (svátek má Oleg)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Osobnosti Dubska - Václav Pecka
Vydáno dne 01. 02. 2005 (1734 přečtení)

Člověk, jehož myslivost zcela uchvátila
Narodil se 23. srpna 1929 v Mladé Boleslavi, kde také se svými rodiči bydlel, než se přestěhoval do Borče za Mšenem. V roce 1945 se spolu s rodinou přestěhoval do Pavlovic u Dubé. V roce 1952 se seznámil se svou manželkou v Hotelu Slávie, která tehdy byla ústředním místem dubského společenského dění. Oběma se jim v Dubé narodil syn Luboš a dcera Lenka....
(Více v úplném znění příspěvku ...)

Václav Pecka se v mládí vyučil automechanikem. Po absolvování vojenské základní služby nastoupil jako řidič do JZD Chlum, později se stal řidičem sanitních vozů.

Jako mladík hrával pan Pecka fotbal. Avšak po seznámení se s panem Masopustem z Drchlavy (který nás také nedávno opustil) „přesedlal“ na myslivost, která jej zcela pohltila. Stal se členem mysliveckého sdružení VÝR Dubá, ve kterém později vykonával funkci předsedy a ještě později hospodáře.
Václav Pecka byl mezi myslivci pojem. Svým nadšením strhával ostatní, svou pílí byl příkladem. Právě za jeho působení coby hospodáře byla vystavena dnešní myslivecká chata a založena dnes znovu obrozovaná odchovna (bažantnice), na kterou chodil spolu s manželkou pravidelně krmit.

Často na pana Pecku doma vzpomeneme. Byl to totiž náš soused a s jeho manželkou máme velmi hezké vztahy, bereme ji skoro jako součást rodiny. Maminka nám často připomene například příhodu s ránou, která byla pravidelným průvodcem nadzvukových letadel v minulých dobách. Když se totiž jednou takový rána ozvala, maminka, která byla právě na zahradě, z úleku nad nečekaným vytržením, panu Peckovi řekla památnou větu: „To vám byla pecka pane Pecka, co?“.

Nebylo by vůbec překvapením, kdyby byl Václav Pecka nominován na ocenění Čestný občan města Dubá, i když tradice v udělování takových cen v Dubé bohužel vůbec není. Byl řádným občanem našeho města, který značně napomohl rozvoji jeho občanské společnosti. Byl také otcem, kterého potkalo to nejhorší, co může otce potkat. Přežil svého syna. Václav Pecka zemřel v červnu roku 1993, tedy před necelými 12 lety.

Přátelé a kolegové myslivci (Václav Pecka a Vlastimil Došek)

Nejhorší co se může otci stát, je přežít svého syna (Luboš Pecka)

Jako hospodář dokázal Václav Pecka chválit a odměňovat

Dárkový koš k šedesátinám. O necelé čtyři roky nás pan Pecka opustil.

Václav Pecka (první zprava) se svými kolegy myslivci (zleva: Karel Knejzlík, Vlastimil Došek, Josef Jelen, Karel Sloup)

[Akt. známka: 1,50] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Miroslav Jakuš )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.