NET Dubáček
 Datum: 01. 06. 2020 
 (svátek má Laura)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Snow Glider aneb sněžný kluzák v Dubé
Vydáno dne 05. 02. 2005 (4736 přečtení)

Zrovna jsem jel z práce když jsem zahlédl jak nějací chlapíci přesunují z parkoviště dubské čerpací stanice dva velmi zvláštní stroje. A protože mě stroje obecně zajímají a také proto, že jsem si vzpomněl i na Vás milí čtenáři, neváhal jsem, popadl doma fotoaparát a připravil Vám tak následující podívanou, která alespoň na Dubsku nemá obdoby....

Ty stroje, o kterých je řeč, jsou sněžné kluzáky pana Václava Zahrádky z Pavliček. Sice mluvím o dvou, ale nafotit se mi bohužel podařilo jen jeden z nich, neboť syn pana Zahrádky, mezi tím co jsem si dojel pro fotoaparát, zmizel kdesi ve sněžných pláních kolem našeho městečka. Druhý stroj, který je novější a byl dokončen v lednu tohoto roku, mi naštěstí neujel. Hned po tom, co jsem byl spatřen jak fotografuji, jsem byl pozván na projížďku a řeknu vám, že nemít již tak moc zájmů, propadl bych takové radovánce, jakou jízda ve sněžném kluzáku doopravdy je.
Jak mi pan Václav Zahrádka ještě během projížďky sdělil, dříve byl nadšený rogalista. Létání byl však nucen pověsit na hřebík , ale pro potěchu svého syna a možná dokázání si své zručnosti se pustil do výroby Snow Glidera No.1 (to je ten, co se mi ho vyfotit nepodařilo). Ten byl navržen pouze pro jednoho pasažéra a jen pro úplnost uvedu, že má krásnou červenou barvu. „Celý jsme to zvládli dát do kupy za pár dní. Motor z trabanta, kokpit ze špičky starého větroně ucpaný polystyrenovou deskou, lyže, vrtule, pár úprav a už se jelo.“ vzpomněl si s úsměvem pan Zahrádka. „Zato tenhle druhý“, ukazuje na námi zachycený stroj, „mi trval poněkud déle. Musel jsem si to pěkně namalovat, vyrobit kopyto na pozdější laminování kokpitu a vůbec jsem to všechno vylepšil.“, což bych osobně dokončil tak, že to pan Zahrádka dovedl snad k dokonalosti. Motor z trabanta zůstal, ale opravdu precizně udělaný kokpit je jak ze sériové výroby Aera, domyšlené odpružení celého stroje, řízení a brzdy jsou opravdu jednoduché a přitom spolehlivé a perfektně funkční.
Na mou otázku, zda-li se stroji nějak závodí, nebo jestli jej doma mají jen pro radost mi pan Zahrádka odpověděl: „Prozatím se strojem jezdíme jen tak po polích, kde to máme od majitelů povolené. Závodit asi nemáme s kým, neboť tyto stroje prostě v Čechách asi nikdo nemá.“. Na dotaz, zda-li neruší při svých radovánkách lesní zvěř pak pan Zahrádka odvětil: „Kdepak. Srnčí na poli se ani nehne. Je fakt, že občas ty mladší jedinci ze stádečka par metrů popoběhnou, ale pak se zastaví a zvědavě si nás prohlíží. Vždycky je navíc objedeme, abychom s nimi nepřišli do styku.“ a já tomu naprosto věřím, protože když jsme s mým otcem čekali až k nám pan Zahrádka se svým strojem dojede, tak jsme jemný zvuk stroje uslyšeli až tak ze vzdálenosti dvacet metrů.

Pan Zahrádka je jisto jistě velice šikovný, chytrý a nadšený muž. To, že dokáže vlastně na koleně za pár korun vyrobit tak pěkný a svěží stroj je jen důkazem, že je Čech s pověstnýma šikovnýma českýma rukama. Moc bychom si přáli (tedy alespoň já a můj otec), aby se mu třeba podařilo sehnat zájemce na další stroje, aby ty zlatý český ručičky vydělávali zlaťáčky pro Čechy a nejen pro cizince, jak tomu v mnoha případech v posledních časech bývá.

Pokud byste měli zájem se s panem Václavem Zahrádkou spojit, pak jsme pro vás „vyzuzali“ i jeho telefonní číslo, které zní: 723032634. Třeba vznikne klub Snow Glideristů, který rozšíří zábavu v jízdě na těchto báječných strojích do celého zasněženého i nezasněženého světa.


Text a foto Miroslav Jakuš


Související články:
Snow Glider v časopisu VTM Science (12.04.2005)

[Akt. známka: 2,20] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Miroslav Jakuš )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.