NET Dubáček
 Datum: 15. 09. 2019 
 (svátek má Jolana)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Neděle - den pracovního klidu
Vydáno dne 13. 03. 2005 (2187 přečtení)

Errich Tet 1740Po zdlouhavé zimě jsme se opět probudili do jara, období, kdy lékaři zaznamenávají nejvíce případů depresí a únav. Možná by kdekoho zajímalo, jak tomu předejít. Jsem přesvědčen, že jednou z příčin může být, jak dokážeme zužitkovat náš odpočinek. Odpočívat alespoň 24 hodin v den, kdy to vyplývá už z jeho názvu - neděle. Jako věřící člověk to mám jednodušší o to, že pro mě tento den odpočinku plyne z Desatera - ,,Pamatuj, abys den sváteční světil“. Tedy šest dní pracuj, sedmý odpočívej.

Když se podíváme do historie, tak vidíme, ...

že některé národy se snažily tento sedmidenní cyklus zlikvidovat. Byli to Francouzi v době jejich velké revoluce, kdy zavedli dekády. A později i sám Wolter přiznává, že ani němý dobytek, nevydrží těch deset dnů pracovat. Byly a jsou státy, kde se uvažuje o pohyblivém týdnu. Tak jako je pohyblivá pracovní doba, tak si mnozí přejí pružný pracovní týden. Přijít do práce tehdy, kdy se to hodí. A zjišťují, že to má obrovský vliv na rozpad rodin, protože člověk je vlastně degradován jenom na pracovní sílu. A nakonec se všichni vrací k této sedmidenní periodě, která je doslova dána Desaterem.
Když si člověk uvědomí, že státy ve kterých je tento běžný týden dodržován, zjišťuje jak vysoce stoupli ve své produktivitě práce. Příkladem by nám mohli stát naši západní sousedé, kdy se po celém světě mohli chlubit tzv. ,,ekonomickým zázrakem“. Při jeho zrodu tehdejší tvůrci uzákonili pod hrozbou sankci, aby neděle byla skutečnou neděli pro všechny bez rozdílu. A dodnes je tam skutečně cítit, že je neděle.

Bohužel když se rozhlédneme kolem sebe, od jara do podzimu někde řve cirkulárka, sekačka, křoviňák, jinde se staví a zdí. Vím, že je to těžké a že člověk má někdy čas na některé věci jenom v neděli, ale proč jsou jinde na tom lépe než u nás? Protože člověk po odpočaté neděli může v pondělí udělat práci. Můj děda říkával: že to, co člověk vydělá v neděli, tak v pondělí mu ukradnou. Ztratí to.

Nedávno se za mnou zastavil spolužák – lékař psychiatr. Zřídil si soukromou ordinaci a vyprávěl mi, kolik má asi za 10 let praxe bohatých zkušeností s podnikateli, kteří tvoří jeho klientelu z větší části. Cituji: ,,Mnozí jsou nervózní, utahaní. Vyprávějí, jaká je to dřina, jak to dá zabrat. Kdepak volná sobota - práce! Kdepak nedělní klid - účty, papíry, korespondence! Když k nim mluvím, zdaleka ne všichni mně uvěří, zdaleka ne všichni si dají říct. Někteří na mne hledí jako na naivního člověka, který nemá porozumění pro to, že zítra už chtějí být milionáři“.
Bohužel toto často hrozí i nám obyčejným lidem a jestliže se nechám pohltit svou prací, a v případě že si nedokážu uchovat neděli jako den tělesného a duševního odpočinku, tak začínám svůj život prohrávat.

Ten týden je tak akorát na to, aby se zastavil. To ale neznamená, že bych si mněl lehnout a ani se nehnout. Neděle by měla pro nás být oázou, ze které čerpám. Oáza klidu, odpočinku a načerpáni nejenom fyzické ale i psychické energie. Slavení neděle by se dala přirovnat k benzinové pumpě. Já nedojedu. Protože nemám na to abych zvládl některé věci, proto musím zastavit a natankovat. To, že v neděli nemusíme dělat, to celému národu garantují státní zákony. Ale co s tím volnem člověk udělá, to si musí už zařídit každý sám. Víme, že nic nedělat, to není žádná slast, kolikrát je to značná nuda.

Od doby, kdy jsme byli vychovávání v duchu, že neděli si vymysleli faráři, se začaly místo duchovního slavení vyvíjet všelijaké náhražkové "obřady" a rituály. Nepochybně je hezké, když si člověk dokáže hezký odpočinout sportováním, jenomže kolikrát vidíme, co všechno se odehrává na sportovních stadionech, jaké rituály se provozují v partách mládeže atd. Kolik zla, spáchaly skupiny, vyhecované společným davovým působením. Zdemolovaná fotbalová hřiště, rozbité výkladní skříně a zapálená auta o tom svědčí dostatečně. Statistiky dosvědčují, že v neděli je nejvíc násilností a nejvíc sebevražd. Tohle vše svědčí o tom, jak bytostně člověk potřebuje společné obřady, rituály, pobožnosti. A když opustí ty v kostele, ve společnosti, v přírodě, tak hledá jiné, často i rozvracející a zhoubné.

Je jisté, že člověk potřebuje nejen neděli jako den nicnedělání, ale potřebuje ji umět také dobře prožít. A aby naše společnost byla zdravá, potřebuje znovu objevit kulturu neděle. Když už nic jiného, tak alespoň si zajit do lesa nebo do přírody, naplnit si plíce čistým vzduchem, nebo být jeden den s rodinou pohromadě.

Mgr. Milan Mordačík


[Akt. známka: 1,33] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Mgr. Milan Mordačík )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.