NET Dubáček
 Datum: 22. 09. 2019 
 (svátek má Darina)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Zamyšlení nad Dubskými Romy
Vydáno dne 16. 06. 2005 (1236 přečtení)

Vlasta Horváth je také Rom.Je to již asi měsíc, co byl na dubském náměstí napaden jeden můj známý našimi „novými“ romskými spoluobčany. Nehovořili jsme spolu o tomto incidentu, nevím tedy ani, jestli si o něj „koledoval“, či nikoli. Překvapilo mě však, že minulý týden byli napadeni další dva dubští spoluobčané a opět u toho byli naší „noví“ romští spoluobčané....


Tak vám nevím. Opravdu jsem nestudoval důvody, ke kterým k potyčkám došlo a ani není proč. Rvačkou se přece spory v moderní společnosti neřeší, jsou přece postaveny mimo zákon. Navíc, copak nikoho netíží přeražený nos jiného a možná zničený zbytek života díky doživotním problémů se zraněními?

Měl jsem obrovskou radost z toho, že další českou superstar se stal Rom. Vlasta Horváth mi byl od počátku sympatický a říkal jsem si to samé co pan Horáček: „Vlasta udělal pro Romy víc než politici za posledních padesát let“, avšak nyní jsem se až zhrozil a říkám si: „Nevzbudili v sobě dubští Romové scestnou sebejistotu? ...Snad ne.“

Ať je to, jak je to, je pravděpodobné, že budou-li se v Dubé napadení opakovat a nebude-li vzápětí následovat rozřešení a spravedlivé odsouzení viníků, nenechá si to Dubská společnost líbit. Vzor pak mohou mladí a odvážní hledat například v americkém Ku Klux Klanu a to bychom asi nikdo nechtěli.

Moc bych si přál, aby naši Romové v Dubé založili například nějaký hudební nebo taneční spolek, aby se účastnili festivalů romské kultury (na které i náš server zve), aby byli sami na sebe hrdi, resp. aby měli alespoň nějakými dubskými obyvateli uznatelný důvod, proč být na sebe hrdi. Ubližování na zdraví spoluobčanům tím důvodem určitě není.

Miroslav Jakuš

P.S.: Pokud máte chuť se podívat na stránky Romského etnika, pak vám doporučuji Romano Vodi. Jsou velmi zajímavé.[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 15 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.