NET Dubáček
 Datum: 20. 09. 2019 
 (svátek má Oleg)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Rozhovor: Český Pau Van Dyk - Patrick Bergman + vánoční dárek
Vydáno dne 19. 12. 2005 (1602 přečtení)


Pro naše mladé čtenáře a vlastně i pro mne samotného přinášíme dnes rozhovor s Patrickem Bergmanem, mladým a velmi nadějným českým hudebníkem, českým Paulem Van Dykem, českým Paulem Oakenfoldem. Díky „pendlování“ hudby mezi lidmi se mi jeho nahrávky dostaly k poslechu někdy před třemi lety a hned mě velmi zaujaly. Jednou mě napadlo, že bych si k tomu, co ke mně připlulo, ještě pořídil i další jeho skladby. Na internetu jsem tedy začal vyhledávat a našel jsem spousty odkazů s jeho jménem, ale hlavně jeho stránky. Jaké překvapení pro mne bylo, když jsem zjistil, že je to Čech. Moc mě to zahřálo a tak jsme se s Patrikem zkontaktovali a on mi své skladby ve formátu MP3 poskytl a dnes dokonce takto na svém webu poskytuje svou celou tvorbu. Abyste se i vy, milí čtenáři, o Patrickovi dověděli více, rozhodli jsme se mu položit pár otázek.

Ahoj Patricku. Dovol mi zeptat se nejdříve na pár základních informací. Píšeš se Patrick nebo jsi náš český Patrik?

To byl fór na střední, tak to mám jako pseudonym, abych byl inkognito. (Smích)

 

Tvou tvorbu si mohou lidé bezplatně stáhnout na tvém webu http://www.patrickbergman.com a ty sám tvrdíš, že díky MP3 není autor ani jeho tvorba zabíjena. Můžeš to trošku osvětlit?

Jasně. Všimněte si, kdo nejvíc bojkotuje a zbrojí proti MP3. Jen ti, co mají hudbu čistě jako zboží. Vydavatelství a pak autoři, kteří tvoří čistě pro konzumaci, nebudu jmenovat, stačí říct jen tak zvané celebrity. Lidem se vnucuje vkus medií a je těžké někdy odolávat, zvláště, když vám to neustále rvou do hlavy. A navíc se ještě všichni ohánějí kopírováním hudby. Paradox je ten, že tak zvané celebrity, vydavatelství ale i média zvláště v Čechách nutí tvůrce do kopírování tím, že používají větu: „Aby to znělo jako...“, takže přezpívávají hity, vytvářejí skladby na úspěšném klišé nebo je prostě sprostě kopírují. Takže kopírování a MP3 nezabíjí ani hudbu ani autora. Zabíjí je šoubyznys a to je něco jiného. Dám příklad: Když si koupíte CD kohokoli, koupíte si 2 hity a 8 skladeb jako vycpávku. To platí zvláště u těch našich hvězdiček. (smích) A teď co by nastalo, kdybyste si mohli koupit jednu skladbu nebo dvě z celého CD. Neničilo by je kopírování, ale jejich tvůrčí schopnosti. Má představa je jedna skladba za 1 EUR. Neřešit alba, ale celkovou tvorbu. Kupovali byste si to, co se vám líbí. Podpořili byste přímo autora, který by vás mohl motivovat ke koupi například tím, že by dal slevy na veřejná vystoupení a tak podobně.

 

Jak si vyděláváš. Vyděláváš si hudbou?

Já si vydělávám? Dost těžko (smích). Můj obor je zlatník. Po sedmileté živnosti jsem to vzdal. Italům a Jugoslávcům nemohu a nechci konkurovat. Navíc podmínky nejsou rovné. Tak jsem toho nechal …, ale to bylo na dlouho. Tak jsem se rozhodl, že se pokusím živit další věcí, která mě baví. Hudba, video, grafika. Založil jsem si BERGMANstudio, realizační studio, něco jako reklamka. Jsem v začátcích, ale věřím, že se snad časem chytnu. Bohužel má morální pravidla se neslučují s českým byznysem, ale snad se to překoná.

 

Do jaké kategorie bys svou hudbu zařadil?

To je těžké, opravdu nevím. Někdo tomu říká pípání, někdo muzika. Zatím je na netu pouze jen jedna část mé tvorby, ale už se připravuji tam dát i ten zbytek. Ta je filmovějšího charakteru, symfonické party sem tam s elektro zvuky.

 

Hudba tě evidentně baví a na tvé tvorbě je to znát. Občas jsem v ní zaslechl i zpěv. Kdo ti jej poskytl, nebo to jsou převzaté nahrávky jiných autorů?

Ne, nic není převzaté. Proces tvorby je ten nejkrásnější. Ten mužský hlas je McVaant, a ty dívčí, jsou kamarádky. Teď jsem byl osloven McWopakem ohledně hip-hopu.

 

Jaké nástroje pro svou tvorbu využíváš?

Nadšení, cit, sluch, klávesy.

 

Nepřipadáš si v Čechách trošku zastrčený? Využíváš dnešní globalizace? Vystupuješ někdy v zahraničí? Znají tě tam?

Já nevím přesně jak odpovědět. Já jsem se před rokem a půl rozhodl razantně utlumit veřejná vystupování. Bralo mi to čas, sem tam iluze o jistých kapelách a lidech. A navíc, to není to, co bych v životě chtěl. Myslím, že o mě nikdo neví, jak v Čechách tak i v zahraničí. Vědí o mě jen ti, co chtějí vědět.

 

Co mohou udělat kluby pro to, aby tě mohly pohostit, aby si tě jejich návštěvníci mohli poslechnout a kdy tě mohou lidé vidět "naživo"?

Nejprve by měly vědět, co vlastně dělám za hudbu, no a zadruhé předpokládat, že ne všem se to líbí. Jinak se ničemu nebráním.

 

Jaké jsou tvé představy do budoucna? Jaké bude tvé novoroční předsevzetí?

Mít okolo sebe tolik skvělých lidí jako do teď. Víc zakázek. A jako předsevzetí, být víc vyrovnaný.

 

Trápí tě něco na dnešní společnosti?

Myslím, že žijeme v nádherném státě s báječnými lidmi a těch pár lidí, co jsou vidět v médiích a v politice, mi to nezkazí. Prozatím.

 

Když jsem byl těsně za pubertou, měl jsem chuť zachraňovat svět, dokazovat velké věci, byl jsem plný ideálů a měl jsem své vzory. Hudba pro mě byla velmi motivační a nedovedu si představit toto období bez ní. Pro mnoho mladých lidí můžeš být dneska vzorem ty. Chtěl bys našim mladým čtenářům v tomto smyslu něco vzkázat?

Červený Trpaslík, to je má bible.

 

Děkuji ti a přeji mnoho úspěchů.

 

 

Jako vánoční dáreček nám Patrick Bergman poskytl ke zcela volnému užívání skladbu s názvem i160th, kterou si můžete stáhnout a volně šířit ZDE.

 

Patrick Bergman, občanským jménem „bůhvíkdo“ žijící „bůhvíkde“ se narodil „bůhvíkdy“, ale to je úplně jedno, protože byl zcela evidentně obdařen velkým muzikálním talentem a navíc i skromností. Někteří o něm tvrdí, že je nejnadanějším českým muzikant současnosti a skoro nikde na něj nenajdete hanu. Pokud si poslechnete jeho tvorbu, určitě si na ní taky něco najdete, teda alespoň vy mladí. Již na střední škole byl u zrodu bigbítové kapely Chátra 77, která se asi po týdnu přejmenovala na Lety mimo. V té si jen tak na zkouškách hrál na piáno. Vážněji se začal o tvorbu v hudebním směru zajímat kolem roku 1995, kdy si pořídil svůj první osobní počítač. Jak sám tvrdí, necítil nikdy příliš velkou potřebu se připodobňovat kapelám či hudebním stylům, ale zároveň neměl potřebu se nějak odlišovat. Prostě to neřešil. Dělal prostě to, co ho baví, a dělá to prý dodnes. Zajímavě si začal vytvářet svůj systém označování skladeb. Nultým rokem se pro něj stal rok 1997, kdy skici dostaly své označení "A" a dále už následovaly jen řadové číslice. Takže v roce 1997 měla první nahrávka označení A001st, v roce 1998 B001st a tak dále a tak dále. Náš vánoční dárek od Patrika je tak 160-tou písní v roce I, tedy v roce 2005. Aleluja.

 

Na Patrickovi mi byla sympatická jeho účast na akci Planet Dance, která proběhla v květnu 2003 v klubu ROXY. Ne, že bych se akce přímo zúčastnil, ale mám takové akce a lidi co je podporují rád, protože jsou na dobrou věc a navíc se na nich člověk pobaví. Navíc tuto akci kdysi v Anglii podpořila i má oblíbená skupina v čele s člověkem, po kterém jsem dokonce pojmenoval i svého psa.

 

Přejme Patrickovi mnoho úspěchů a nám přejme, abychom jej mohli slyšet a vidět někde poblíž, dokud má ještě nějaké ty mezery v kalendáři.

 

Otázky kladl a informace o Patrickovi z internetu „sosal“ Miroslav Jakuš[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 9 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.