NET Dubáček
 Datum: 01. 06. 2020 
 (svátek má Laura)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Čtenáři čtenářům - Válce na dosah
Vydáno dne 14. 01. 2006 (1314 přečtení)

Je to již rok, co jsem se stal majitelem dvoudílného svazku Iana Kershawa – Hitler. Druhá světová válka, nepochopitelnost toho co se v Německu odehrálo před ní a co pak následovalo mě dohnalo k tomu, abych si tuto finančně celkem nákladnou knihu pořídil. Dnes bych Vám rád o ní poreferoval, i když je pravdou, že tím, co mě dohnalo k tomu, abych vám sem napsal, bylo dočtení opravdu velmi zdařilé knihy Roberta Merleho – Smrt je mým řemeslem, ta mě opravdu dostala.

Předně bych chtěl uvést, že nejsem zastáncem jakýchkoli bojů, natož válek, ani nejsem obdivovatelem oněch manipulátorů, kteří válku způsobili, ani vykonavatelů jejich představ, kteří byli schopni třeba pálit miliony Židů. Prostě jen mě tohle téma v roce 60-tého výročí od konce druhé světové zcela pohltilo a jsem rád, že jsem měl příležitost si uvedené knihy přečíst a udělat si konečně pořádek o posloupnosti událostí té doby a také možná se trochu víc utvrdit v tom, že se proti jakémukoli nedemokratickému a navíc jednoduchému, podbízivému a také populistickému jednání musí kdekoli a kdykoli bojovat, neboť může přerůst v docela dost šílené „maso“, jakým druhá světová určitě byla. A nedělejme si naděje, že se to nemůže opakovat. Zkuste si jen zjistit, co si o válce myslí vaše děti a nezapomeňte se jich také zeptat proč. Jestli to bude jen proto, že to říkali v TV nebo že to říkala paní učitelka, pak si myslím, že je to trošku málo. Nyní ke knihám:

 

 

Ian Kershaw – HITLER

Jde o dvoudílnou knihu o celkem 1650 hustě popsaných stranách, která vzešla na světlo světa v roce 1998 (a to díl první – Hybrid, díl druhý Nemesis vyšel v roce 2000) v Anglii a kterou u nás vydalo nakladatelství Argo v roce 2004. Tato kniha se velmi podrobně a velmi dobře zvoleným jazykem věnuje životopisu Adolfa Hitlera. Jejím přečtením získáte přehled jak o životě tohoto hajzla, tak i o situaci v Německu po roce 1900, které později tento pivní demagog využil ke zmanipulování mas a vytvoření kultu vůdce, až do konce války. Kniha vás provede válkou tak dopodrobna, že nebudete potřebovat jinou publikaci pro získání přehledu, i když samozřejmě nikdy nemůže být knih o zvěrstvech a strategiích proti ničemům nikdy dost a navíc některé dokumenty z této doby jsou ještě světu stále ještě utajeny. Vřele ji doporučuji.

 

 

 

Antony Shaw – Druhá světová válka den po dni

Jedná se o výbornou knihu shrnující na 192 stranách nejdůležitější informace událostech v druhé světové a to pěkně seřazené podle časové posloupnosti tak, jak se udály. Co je na ní skvělé a jak perfektně doplňuje výše zmíněnou knihu Hiler je, že obsahuje doopravdy mnoho dobových fotografií, díky kterým si uděláte o válce i celkem pěknou konkrétní představu. De facto by se kniha dala brát jako obrazová publikace nebo spíš fotodokumentace války. Tato kniha spatřila světlo světa v Anglii v roce 2000 a v Čechách ji vydalo nakladatelství Naše vojsko ve spolupráci s nakladatelstvím COLUMBUS v roce 2004.

 

 

Robert Merle – Smrt je mým řemeslem

Jak jsem již napsal v úvodu, je právě toto kniha, která mě dovedla k tomu, abych vám sem napsal. Jde o velmi zdařile napsaný příběh německého kluka, který vyrostl do vykonavatele nacistických představ, člověka, který měl na starosti technické řešení tzv. konečného řešení židovské otázky, tedy fyzické likvidace Židů. Kdo chce pochopit, jak vůbec někdo mohl po dobu tolika let přihlížet, a dokonce i plánovat a řídit zplynování a pohřbívání (později pak i pálení) až 5000 Židů každý den, nahých, vyhublých a nešťastných žen, dětí a tzv. práceneschopných mužů a k tomu o nich mluvit jako o jednotkách, pálit je v jámách a řešit takové problémy, jako například že se z pálená těla škvaří, čímž se uvolňuje tuk, který pak pálení ztěžuje, tomu tuto knihu vřele doporučuji. Je inspirována skutečnou postavou Rudolfem Hössem a pojednává i o Osvětimi, Treblince, Dachau a dalších lágrech. Tato kniha mě doopravdy dostala, dlouho nezapomenu na to, co jsem četl. Přitom již dříve jsem viděl v TV dokumenty, kde byly způsoby nacistů popisovány, ale kniha je prostě kniha. Místo pěti, deseti minut nebo třeba i hodiny v TV dokumentu se tématu v knize věnujete opravdu dopodrobna a to je to, co vás zcela jistě dostane.

 

Tato kniha vyšla v roce 1968 ve Francii a mě se do rukou dostal výtisk od nakladatelství Euromedia Group k.s. z roku 2005, které ho vydalo pro Lidové noviny.

 

Miroslav Jakuš
[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.