NET Dubáček
 Datum: 20. 11. 2019 
 (svátek má Nikola)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Mexický deník Miroslava Soukupa - díl třetí - kampus aneb pohled do zákulisí
Vydáno dne 24. 01. 2006 (1654 přečtení)

  Milí Dubáci, přátelé, kamarádi!
Jak jsem sliboval v minulém dílu Mexického deníku, tentokrát bych Vás rád seznámil s kampusem, kde od 9. ledna 2006 studuji. Dokonce mám tu čest býti prvním Čechem, který přijel studovat na TEC de Monterrey, Campus Toluca. Za ty dva týdny co tu studuji, jsem zjistil, že jsem se dostal na opravdu prestižní školu. Nemám nic proti ČVUT, ale to se prostě nedá porovnat. Vítejte tedy na TEC de Monterrey, Campus Toluca! BIENVENIDOS!...


Pohled na sportovní areál Campusu Toluca – hřiště na americký i „klasický“ fotbal + víceúčelová hala; v pozadí Tolucký vulkán

 

Co je to kampus

 

Jak jste si jistě všimli, místo fakulta nebo univerzita uvádím kampus. Takže na začátek bych se pokusil vysvětlit, co to takový kampus vlastně je, protože u nás nic podobného nemáme (i když někteří z Vás to určitě vědí).

 

Kampus, to je vlastně takové městečko uvnitř města, samozřejmě univerzitní městečko. Velikost je různá, já jsem rád, že Campus Toluca (TEC de Monterrey) patří mezi ty menší.

 

 

V kampusu se nenácházejí pouze univerzitní budovy s aulami a učebnami nebo knihovny, ale většinou také studentské koleje, sportovní areály (haly, hřiště na fotbal, tenis, volejbal, bazén, …), dále kina, divadla, jídelny a kavárničky, lékař a třeba i nějaký malý obchůdek. Když to shrnu, tak vlastně vše co souvisí se studiem, ale také sportovní, kulturní a společenská centra a zařízení. Všechno je na jednom místě, ale pozor: od jednoho konce kampusu na druhý můžete urazit i několik km. 

 

 

 

Celý kampus je oplocen a dovnitř se dostanou pouze studenti, profesoři a „personál“. U vstupu musí předložit svojí identifikační kartičku (tzv. credencial). Zajímavé je, že dovnitř nesmí ani policie. Kampus má svojí vlastní ostrahu, která vše hlídá a kontroluje.

 

Campus Toluca

Campus Toluca je jeden ze 33 kampusů celého ITESM, neboli TEC de Monterrey (o něco více viz úvodní díl Mexického deníku).  Jak už jsem uvedl, kampus v Toluce patří mezi ty menší. Z jednoho konce na druhý dojdete za několik minut. Dohromady tu studuje asi 5 000 studentů, přičemž nás cizinců je tu asi 35 (studenti z Francie, USA, Ekvádoru, Peru, Venezuely a já Čech:-)

 

 

Víceúčelová hala (mimo jiné jsou zde i učebny pro výuku hry na hudební nástroje)

 

Ze zařízení, která jsem vyjmenoval výše, tu chybí koleje (teď nemyslím ty, po kterých jezdí tramvaj, vlak či metro:-), divadla a kina. Nádherná je ale víceúčelová hala (může sloužit jak pro sport tak pro nějaké koncerty či divadelní představení). Zajímavé je, že ve třetím patře haly se nachází atletická dráha. Kopíruje obvod budovy, samozřejmě zevnitř. Zároveň je to takový „balkon“ pro diváky nějakého kulturního představení.

 

Atletická dráha ve třetím patře víceúčelové haly

 

 

Vnitřek haly včetně podia pro kulturní představení

 

Srdíčko každého sportovce, obzvláště fotbalisty, zaplesá nad fotbalovým stadionem (jak pro „klasický“ fotbal, tedy soccer, tak pro americký fotbal). Je to jeden ze 4 stadionů v celém Mexiku, který je zavlažován zespoda, sofistikovaným zavlažovacím systémem kanálků apod. Univerzitní tým se jmenuje Toluca Borregos, což česky znamená Berani z Tolucy.

 

 

Nabídka oborů, které se zde studují,  je velmi pestrá – od ekonomie, obchodu a práva přes architekturu a elektroniku až po strojní a automobilové inženýrství :-) Čili jak humanitní obory tak také technika, inženýrství.

 

 

Jedna ze dvou hlavních budov, kde se nacházejí učebny a auly, je rozdělená do tří částí (křídel), mezi kterými jsou dvě nádherná atria s palmami

 

 

Ptáčci tu štěbetají a krásně se tu relaxuje:-)

 

 

V celém areálu kampusu se nesmí kouřit (a to ani v budovách ani venku) s výjimkou jediného místečka, travnatého plácku mezi knihovnou a budovou, kde se nachází vše co souvisí se strojním inženýrstvím. Zmíněný plácek je společně s počítačovou učebnou nejvytíženějším místem kampusu :-) Náruživí kuřáci to tady mají těžké …

 

 

Budova knihovny, kde se nachází i aula s počítači

 

 

Kuřácký plácek

 

 

Budova, kde trávím nejvíce času. Nacházejí se zde laboratoře, kanceláře profesorů, výzkumné centrum a  počítačové učebny oboru Strojní inženýrství.

 

Aktivity

 

Kromě akademických aktivit je tu i široká nabídka kulturních a sportovních činností (to už jste asi pochopili). Tak např. kurzy hudebních nástrojů (kytara, piano), dále divadlo, zpěv, tanec (salsa), ze sportů fotbal (soccer), americký fotbal, tzv. rychlý fotbal (5+1), volejbal, basketbal, tenis. Jediné, co tu chybí, je asi bazén :-(

 

Ve většině z vyjmenovaných sportů tu probíhájí školní turnaje. S ostatními cizinci (Francouzi) jsme vytvořili tým pro rychlý fotbal. Příští týden začínáme, tak nám držte palce!

 

 

Borrego (Beran) – symbol Toluckého kampusu (podle mě je to spíš nějaký muflon :-)

 

Pro studenty TECu jsou všechna sportoviště volně přístupná každý všední den od 8 do 21 hodin, v sobotu přibližně do 15 hodin. Prostě kdykoli máte chuť a domluvíte se s kamarády, tak si můžete zahrát, co chcete (pokud zrovna neprobíhá nějaký turnaj). Navíc si můžete zdarma půjčit sportovní náčiní (vždyť si to taky zaplatí ve školném).

 

Několik zajímavostí závěrem

Výjimkou tu není konec vyučování ve 22 hodin a to i v pátek!!! (u nás naprosto nemyslitelné). Já naštěstí končím nejpozději ve 20 hodin, a to v úterý a ve čtvrtek. Neexistuje rozdělení předmětů na přednášky a cvičení, vše je spojené a účast je povinná. Prakticky každý student má svůj notebook (laptop). Velice příjemné je bezdrátové připojení k internetu v areálu celého kampusu.

 

 

TEC de Monterrey je velice prestižní soukromá škola, tzv. amerického typu (tzn. jednak zmíněný kampus, ale také hodně práce během semestru, spousta domácích úloh a samostudia a několik parciálních zkoušek). Omráčilo mě, když jsem se na úvodní schůzce pro nás cizince dozvěděl, že za jeden měsíc studia se tu platí 1500 amerických dolarů!!! Tím se vysvětluje i vybavení kampusu. Přitom minimální plat v Mexiku prý činí 140 amerických dolarů měsíčně. Polovina Mexičanů této mzdy ani nedosahuje. Zdaleka ne každý si tedy takovou školu může dovolit, pouze mladí z bohatých a dobře situovaných rodin. Na druhou stranu, ten kdo tu studuje už většinou ví, co chce a studia úspěšně dokončí.

 

Jedno z odpočinkových míst v areálu kampusu. Všude je možnost připojení přes Wifi.

 

 

Adiós,

 

  Miro, el checo :-)

 

 

 

 

 

 

 

 
[Akt. známka: 2,00] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.