NET Dubáček
 Datum: 20. 09. 2019 
 (svátek má Oleg)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Digitální televize v Dubé funguje!
Vydáno dne 28. 01. 2006 (1475 přečtení)

Pro někoho je to možná již neaktuální téma, pro jiné, a podle mého názoru pro většinu, je to téma velmi aktuální a to hlavně vzhledem k blížícím se olympijským hrám nebo třeba MS ve fotbale. Můj příspěvek jsem se snažil koncipovat zejména pro ty z vás, kteří se v technice až tak moc nevyznají, ale moc by si přáli mít možnost sledovat pozemní televizní programy v té nejlepší kvalitě a při co nejmenší prvotní investici tak mít možnost zdarma sledovat ČT24 nebo v poslední době velmi aktuální a v reklamě České televize často zmiňovaný nový televizní kanál ČT 4 Sport.

Hned v úvodu upozorňuji na to, že jsem v této oblasti pouze nadšený amatér a tak vás prosím o to, abyste k článku podle toho i přistupovali. Při jeho psaní jsem čerpal z informací zveřejněných na internetových stránkách (například www.digitalnitelevize.cz) a z vlastních zkušeností, neboť digitální signál pozemní televize v Dubé s nejvyšší spokojeností přijímám.

 

 

 

Ještě před vánoci jsem se rozhodoval na tím, zda-li si pořídit domů přijímač satelitní televize, kde jsou za určitou úplatu také české programy a hlavně i programy v anglickém jazyce, abych napomohl své nekonečné výuce a procvičování angličtiny. Nakonec jsem se přece jen rozhodl zakoupit si poněkud levnější řešení a to dekodér digitálního signálu pozemní televize, tzv. Set Top Boxu, díky kterému mám nyní možnost sledovat programy jako ČT1, ČT2, Nova a Prima v té nejvyšší možné kvalitě, zdarma (pouze za klasický rodinný poplatek České televizi) a navíc mohu zdarma sledovat další programy jako ČT24, hudební TV Óčko, Top TV a za nedlouho také budu mít možnost sledovat i nový sportovní kanál ČT 4, na který se moc těším.

 

Co to vlastně digitální televize je?

Prosím, odlišujme nyní pojmy jako televize, televizor, televizní stanice a televizní signál, které se často v záplavě informací jakoby slučují v jedno. Pod pojmem digitální televize je míněn způsob přenosu televizního signálu. V tuto chvíli tím tedy není myšlen nový televizor výjimečných vlastností, i když o něm bude ještě řeč, ani nová televizní stanice, častěji pojmenovávaná jako TV program nebo ještě hloupěji kanál.

 

Jde o to, že s rozvojem techniky a hlavně s rozvojem techniky výpočetní, lidé přišli na to, že pomocí klasického radiového signálu lze přenášet informace v různém kódování a hlavně v různém formátu, tedy analogově nebo digitálně. Než bych se zde rozepisoval nad tím, jaký je rozdíl mezi digitálním a analogovým formátem, což bych s nejvyšší pravděpodobností ani nedokázal a nebo byste to ode mě nepochopili, raději uvedu rozdíly mezi nimi, které lze často vysledovat pouhým okem. Asi všichni máte zkušenost z tak zvanými „duchy“ na obrazovce televizoru, způsobenými odrazy radiového signálu od předmětů (tedy i např. mraků) mezi vysílačem (nebo přenašečem) signálu a anténou na vaší střeše. Tyto „duchové“, vlnky, pruhy, popřípadě dokonce i míchání obrazů několika stanic dohromady (což byl častý jev zejména v době, kdy tu ještě řádila vojska Sovětského svazu) se projevují právě a jen u analogového formátu rádiově přenášeného signálu. Digitální signál je na nekvalitu přenosu daleko méně náchylný a pokud přece jen je signál hodně nekvalitní (lépe řečeno slabý), pak dojde buď k chvilkovému zastavení obrazu nebo jeho neúplnosti, která se projevuje tzv. „kostičkováním“ obrazu. Každopádně postavíte-li vedle sebe „duchovatý“ signál analogový a ze stejné antény signál digitální, pak ve většině případů zjistíte, že digitální signál je bez chyby a v super kvalitě.

 

 

 

Co k příjmu digitální televize potřebuji, když už přijímám TV analogově?

Ve většině případů potřebujete velmi málo. A to málo je složeno jen z tzv. dekodéru digitálního signálu. Novou anténu vůbec nepotřebujete, protože klasické antény dokáží přijímat i digitální formát, ovšem samozřejmě je-li z daného vysílače, na který je anténa nasměrována, digitální formát televize vysílán.

 

Ve většině případů totiž doma máme televizory, které zmíněný dekodér neobsahují a nám nezbývá nic jiného, než si jej proto zakoupit. Cena těchto dekodérů se pohybuje od 2 do 15 tisíc Kč podle toho, kdo je vyrábí a hlavně, co za přídavné funkčnosti mimo dekódování signálu nabízejí. Mohl bych se zde rozepisovat o různých druzích těchto dekodérů, ale nějak se mi nechce a tak jsem se rozhodl, že vám za chvíli popíši svůj konkrétní případ. Nejdříve však ještě pár doplňujících informací. Každopádně platí, že televizory s dekodéry jakožto i samostatné dekodéry jsou označovány zkratkou DVB-T, což je zkratka pro digitální vysílání (Digital Video Broadcasting), přičemž ono písmeno T uvádí, že jde o pozemní TV signál. Kdyby za pomlčkou bylo písmeno S, pak se jedná o přijímač satelitního TV signálu. Jsou však i dekodéry DVB-TS, které jsou schopny přijímat oba signály.

 

 

 

Jaké televizní stanice mohu při příjmu digitální televize sledovat?

Digitální televize není v žádném případě doposud dostupná na celém území naší republiky. Vysílání je rozděleno do tzv. multiplexů, kdy každý multiplex má na starost nějaký provozovatel, tedy nějaká firma. V současné době je u nás řádně provozován Multiplex A a tři další B, C a B Plus, které jsou v současné chvíli v testovacím provozu.

 

U nás na Dubsku, přijímáte-li analogový signál například z pražského žižkovského vysílače a z vysílače Cukrák, máte možnost sledovat digitálně programy ČT1, ČT2, ČT24, TV Nova, které jsou vysílány v Multiplexu A (vysílá se z Cukráku), ke kterým v brzké době přibude i nová stanice ČT 4 Sport. Dále však je možné v Dubé sledovat i Prima TV, TOP TV, Óčko a také parlamentní TV 24cz, které jsou vysílány v Multiplexu B (vysílá se ze Žižkova). Na Ostravsku je ve zkušební provozu vysílána ještě stanice B PLUS TV, ale tu zcela jistě v Dubé nezachytíte.

 

Mimo televizních stanic jsou digitálně zároveň přenášeny i některé rozhlasové stanice a tak v Dubé můžete bez chybičky zachytit také ČRo 2 Praha, ČRo 3 Vltava, ČRo D-dur, ČRo Rádio Česko, Frekvenci1, Rádio Proglas a Evropu 2.

 

 

 

Mé zkušenosti

Osobně jsem si pořídil takový dekodér digitálního signálu, který je možné připojit k PC a díky tomu nejen sledovat digitální TV, ale dokonce jí i nahrávat v digitální kvalitě a tvořit si tak vlastní záznamy pro pozdější shlédnutí. Jedná se o model Grandtec DVB-T King 2, který mi tedy mimo spousty výstupů a funkčností umožňuje to, co si vyberu, zaznamenávat ve formátu DVD, VCD, SVCD, DivX.

 

 

Dekodér má dálkové ovládání (tak jako skoro všechny) a základní ovládání má také na svém těle, díky čemuž mám dálkový ovladač u postele a když jsem u PC, přepínám si programy a nebo si ovládám sílu zvuku přímo na dekodéru.

 

Při koupi jsem se zaměřoval hlavně na výše zmíněnou funkčnost propojení s PC ale zároveň i na to, abych nemusel kvůli sledování TV svůj počítač zapínat a hlavně abych při práci na něm (tedy třeba psaní tohoto článku) mohl zároveň sledovat televizi. Proto jsem zvolil tento externí tzv. Set Top Box s příjemným vzhledem, vynikající citlivostí a variabilitou, což by mi DVB-T karta do počítače asi neposkytla.

 

Na co je nutné se při koupi dekodérů připravit.

Připravte se na to, že vaše video nebude mít možnost Váš program z digitální televize zaznamenávat jako kdysi program z televize analogové, tedy tak jak jste si jej naprogramovali, jelikož dekodéry se k televizi připojují nejčastěji za pomoci Skart nebo AV vstupu, což zároveň znamená, že i váš televizor a vaše video by měly tyto vstupy mít. Pokud nemá, pak by snad měl existovat opět nějaký převodník digitálního výstupu na výstup analogový ve formě koax, ale já osobně s tím zkušenost nemám. Ohledně videa pak vězte, že vaše video uvidí jen ten program, na který bude dekodér naladěn (přepnut), protože televizní stanice se přepínají (a tím ladí) na dekodéru a televize nebo video jsou pak jen pouhou zobrazovací jednotkou. To samé platí v případě, že máte na jednu anténu dva televizory. Prostě platí jeden dekodér, jeden televizor. Pokud si chcete obraz nebo zvuk zaznamenávat, pak doporučuji buď zakoupit takový dekodér, který mimo analogového (koax) vstupu obsahuje i analogový výstup, který byste zapijoli do videa. V takovém případě však video nebude zaznamenávat digitální televizi, ale stále vaše analogové programy. Jako další, efektnější řešení bych doporučoval to výše mnou uvedené, kdy připojuji dekodér k PC a zaznamenávám zvolený program na něj, nebo také doporučuji zakoupení poněkud dražšího dekodéru s HDD diskem, který provede to samé bez potřeby počítače a dokonce vám film dokáže rovnou i vypálit, má-li v sobě integrované DVD-RW. Upozorňuji však, že zde se cena pohybuje od 8 tisíc výše.

 

Závěr

No, snad vám můj článek něco dal. Každopádně účelem bylo především sdělit vám, že digitální televizi v Dubé přijímat lze, ale pozor, opět to nemusí platit paušálně. Každopádně doporučuji využít výborné služby prodejců uváděných DVB-T dekodérů, kteří přístroje zapůjčují na zkoušku, abyste penízky nevyhodili z bůhdarma oknem.

 

Jinak vězte, že se plánuje do 10-ti let digitální vysílání po celé republice a jakmile k tomu dojde, mělo by být analogové vysílání zcela ukončeno, čímž budeme nuceni koupit dekodéry ke všem současným televizorům. Samozřejmě, kupujete-li si nyní televizor, můžete zakoupit již nyní takový, který již dekodér obsahuje. Nabídka však v takovýchto výrobcích není zrovna pestrá, ale vyšší investice se jistě vyplatí.

 

Miroslav Jakuš[Akt. známka: 2,00] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.