NET Dubáček
 Datum: 01. 06. 2020 
 (svátek má Laura)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Mexický deník Miroslava Soukupa - díl čtvrtý - pyramidy
Vydáno dne 10. 02. 2006 (3961 přečtení)

 Milí Dubáci, přátelé, kamarádi!

Konečně mám za sebou první výlet, když nepočítám několik cest do centra Tolucy. A stálo to zato!!! (přitom to nestálo skoro nic:-) Výlet pro nás cizince pořádal TEC.

Nafotil jsem nejen pro Vás spoustu snímků. Doufám, že Vás aspoň trochu zahřejí, když v ČR vládne už více jak měsíc „Paní Zima“. Pohodlně se usaďte a nechte se pozvat do místa, kde se psala mexická historie  – ale skutečnost je mnohem, mnohem krásnější :-)

Přijměte pozvání na prohlídku Aztéckých pyramid


Teotihuacán [Teotyuakán]

V neděli 5. 2. 2006 jsme se jeli podívat na mexické pyramidy Teotihuacán. Musím přiznat, že jsem se na tento výlet těšil už několik měsíců. A skutečnost předčila všechna má očekávání.

 

Pohled na Měsíční náměstí (Plaza de la Luna) a Pyramidu Slunce (Pirámide del Sol)

 

„A všichni lidé stavěli chrámy Slunci a Měsíci,

poté udělali mnoho menších modliteben, kde pořádali své bohoslužby

a tam se usadili velekněží celého lidu.

Tedy se říkalo Teotihuacán,

protože když zemřeli páni, tam je pohřbívali.

Pak nad nimi stavěli pyramidy, které stojí ještě dnes.“

 

Teotihuacán se nachází přibližně 60 km severovýchodně od Ciudad de México. Z Tolucy je to přibližně 2,5 hodiny jízdy autobusem. První neděli v měsíci je vstup volný.

 

Neví se úplně přesně, kdo pyramidy postavil. Byli to buď Aztékové nebo Toltékové. Soudí se tak podle symbolu Quetzalcoátl, který se objevuje na mnoha místech Teotihuacánu.

 

Pyramidy byly postaveny přibližně v 1. století našeho letopočtu, stejně tak jako celé město Teotihuacán. V době svého největšího rozkvětu zde prý žilo až 200 tisíc obyvatel, což z Teotihuacánu činilo nejlidnatější město dávného Mexika a snad i nejmocnější město celé Ameriky.

 

Tak takhle vypadá celá archeologická oblast Teotihuacán, alespoň na mapce. Pro Vaší představu, celý areál má asi 2,5 km2. Dovolte mi stručný popis: Nejvýznamnější místa jsou: Calzada de los Muertos (Cesta Mrtvých), která prochází celým areálem, od jihu k severu. Začíná u Citadely (Ciudadela) a Chrámu Quetzalcoátla (Templo de Quetzalcoátl) – ten se teď částečně opravuje. Calzada de los Muertos končí na Měsíčním Náměstí (Plaza de la Luna), kde se nachází menší z obou pyramid, Pirámide de la Luna (Pyramida Měsíce). Asi ve dvou třetinách areálu, na východní straně  se nachází Pirámide del Sol (Pyramida Slunce).

 

Templo de Quetzalcoátl (Chrám Quetzalcoátla) [Ketqalkoátl]

Tento chrám byl zasvěcen Quetzalcoátlu, který hrál důležitou roli v dějinách aztéků, toltéků a později i mayů. Byl to opeřený, nebo chcete-li okřídlený had a patřil mezi hlavní bohy zmíněných kultur.

 

Při slavnostním obřadu zasvěcení chrámu bylo obětováno 260 bojovníků, kteří pak byli pohřbeni v areálu s těly orientovanými podle světových stran.

 

Templo de Quetzalcoátl

 

 

Detail schodiště Quetzalcoátlova chrámu (pyramidy). Všimněte si, že po celé délce je lemováno hlavami opeřeného hada – Quetzalcoátla.

 

Tak to jsme my, cizinci z Campusu Toluca: (zleva) Rodolphe, Miro:-), Julien, Sophie, Jean, Floriane, Thomas, Marie a Pauline. Foceno z Templo de Quetzalcoátl, v pozadí Pirámide del Sol

 

Calzada de los Muertos (Cesta Mrtvých)

Calzada de los Muertos – „hlavní bulvár“ Teotihuacánu. I když se to nezdá, pyramida v pozadí je vzdálená skoro 2 km.

Pirámide del Sol (Pyramida Slunce)

 

 

 

Pirámide del Sol je ta větší z obou pyramid a tvoří dominantu celého okolí. Má čtvercový půdorys o rozměrech 220x220 metrů a je vysoká úctyhodných 65 metrů. Zapomněl jsem počítat schody, ale věřte, že jich je dost:-)

 

Za povšimnutí stojí stupňovitost a schodiště, které se v jednotlivých „patrech“ (stupních) zužuje. Snad aby pro věřící nebylo až tak snadné pyramidu zdolat.

 

Pohled z Pirámide de la Luna

 

Ten lesklý puntík mezi ukazováčky, co není skoro vidět, je magnetický pól pyramidy. Taky jsem si sáhnul, abych se nabil pozitivní energií:-)

 

„Náměstíčko“ před Pirámide del Sol

 

 

Vystoupat na vrchol dělá některým osobám problém. Ještě větší „sranda“ je sejít dolů. Některé schody jsou hodně vysoké, s minimální plochou. Vidíte tu strmost?

 

Pirámide de la Luna (Pyramida Měsíce)

O něco menší Pirámide de la Luna uzavírá Calzada de los Muertos. Má také čtvercový půdorys a taktéž je stupňovitá. Podle mého odhadu je o 15-20 m nižší než Pyramida Slunce.

Pohled s Pirámide del Sol

Pyramida Měsíce zblízka

Ještě pár fotek a informací…

Freska na stěně budovy muzea

Pohled na Pirámide del Sol z muzea. V popředí maketa Teotihuacánu.

Pyramida Slunce. Vidíte ty „mravence“?

Teotihuacán byl zničen v 8. století našeho letopočtu. Byly zde nalezeny stopy velkého požáru, takže je možné, že město bylo dobyto a vypáleno. Proti tomuto rychlému a neplánovanému konci však mluví to, že vnitřní prostory některých staveb byly úmyslně vyplněny kamením, což dalo jistě mnoho práce a trvalo relativně dlouhou dobu. Takže to spíše svědčí o plánovitém opuštění města. Ať už je to dílo původních obyvatel nebo nájezdníků, vděčíme tomuto zasypání za ochránění vnitřních prostor, včetně dřevěných krovů, před povětrnostními vlivy a ohněm a tím před úplným zničením.

 

Pohled z Pirámide de la Luna na Calzada de los Muertos (a celý areál)

 

Pokud navštívíte Mexiko, určitě nevynechejte Teotihuacán. Je to opravdu nádherné místo.

Já jen doufám, že se tam někdy vrátím. A nejlépe ještě letos:-) Sice jsem neviděl egyptské pyramidy, ale myslím si, že tyto mexické jsou hezčí.

 

 

Adiós,

 

  Miro, el checo :-)
[Akt. známka: 1,25] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.