NET Dubáček
 Datum: 20. 11. 2019 
 (svátek má Nikola)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Mexický deník Miroslava Soukupa - díl pátý - bydlení a zázemí
Vydáno dne 17. 03. 2006 (2221 přečtení)

Milí Dubáci, přátelé, kamarádi!

V dalším díle Mexického deníku bych Vás rád seznámil s mým mexickým ubytováním a nechám Vás trošku nahlédnout i pod pokličku naší mexické domácnosti.

Mám to štěstí, že bydlím 5-10 minut pěšky od kampusu. 5 minut v případě, že sportovní areál TECu (který se nachází 10 metrů od „našeho“ baráčku) je otevřený. 10 minut v opačném případě, kdy si cestu nemůžu zkrátit a musím vše obejít. V každém případě je to kousek a já to považuji za velkou výhodu a úsporu času i peněz. Navíc výhled na Tolucký vulkán…

 

Výhled z mého pokojíku

Kolej, ubytování v rodině či podnájem

 

Zahraniční studenti TECu mají obecně tři možnosti ubytování. Ale záleží, co mají v nabídce jednotlivé kampusy.

 

Ta první je klasická studentská, tedy kolej. Co vím z vyprávění, koleje jsou poměrně dobře vybaveny, ale platí tu dost přísná pravidla. Hlavně co se týká nočních příchodů a návštěv na pokojích (a to nejen dámských). Na kolejích totiž většinou bydlí studenti stupně „Preparatoria“ (něco jako naše středních škola). Čili mladí, řekněme kolem 16, 17 a 18 let. Při opakovaných „pozdních“ příchodech se prý dává vědět rodičům těchto „hříšníků“.

 

Dále se nabízí bydlení v rodině. To může být opravdu dobrá zkušenost, po všech stránkách. Zase vím z doslechu, že rodina Vás přijme prakticky za svého a stará se o Vás. Od jídla, přes praní prádla až třeba po odvoz na univerzitu. „Noví mexičtí rodiče“ mají takto třeba i několik zahraničních studentů a nechávají se říkat „mamá“, „papá“ (tedy maminka, tatínek).

 

Campus v Toluce ani jednu z těchto možností nenabízí, což je škoda. Asi bych upřednostňoval tu rodinu, protože je to nejlepší příležitost poznat mexickou mentalitu a kulturu vůbec, naučit se připravovat mexická jídla a to nemluvím o jazykových výhodách. Ale taková je realita. Takže na mě „zbyla“ třetí a poslední možnost, podnájem. Nakonec vše má své výhody a nevýhody a já nelituji.

Real del Bosque [Reál del Boske]

 

Campus Toluca má smlouvu, nebo spíš takovou dohodu s několika majiteli domků v jednom areálu, který prakticky sousedí s kampusem. Toto ubytování pak nabízí zahraničním studentům. Využil jsem této možnosti a rezervoval si bydlení ještě před odjezdem do Mexika.

Vstupní brána do Real del Bosque

 

Moje mexická adresa je Real del Bosque. Je to taková „kolonie“, kde se nachází v několika řadách asi 100 domků. Resp. bych měl říci dvojdomků, protože každý baráček má dva vchody, pro dvě rodiny. Já bydlím v čísle 180, což je kousíček od vstupní brány do celého areálu. Číslování totiž začíná (pro mě nepochopitelně) na druhém konci.

V přízemí je koupelna s toaletou, obýváček spojený se vstupní halou a kuchyň. V patře pak druhá koupelna a tři pokojíky. Samozřejmě, že nechybí základní kuchyňské elektrospotřebiče (lednička, sporák, mikrovlnka,…). Pro tři studenty naprosto vyhovující:-)

 

 

Dům č. 180 – račte vstoupit …

 

 

Ozdobná cedule s číslem našeho domu:-)

 

 

… vstupní hala přecházející v obývák …

 

 

… obývák s jídelním stolem …

 

 

… kuchyně s šestihořákovým sporákem …

 

 

… obýváček směrem od kuchyně …

 

 

 

… schodiště do patra …

 

 

… patro: (zleva) koupelna, můj pokoj, pokoje spolubydlících …

 

 

… koupelna v patře …

 

 

… vstupte do mého pokojíku …

 

 

 

… malý, ale dostačující.

Plyn a pitná voda

 

Za plyn a pitnou vodu si platíme zvlášť, v nájemném totiž nejsou zahrnuty.

Každý domeček má na střeše dvě „nádoby“. Není to nic jiného než zásobníky na plyn. Cisterna jezdí do areálu prakticky obden, takže stačí jen říci na vrátnici (u vstupní brány), že Vám došel plyn a „plynaři“ druhý den přijedou k Vám do domu. Za 1l plynu se platí 4,8 pesos (cca 11 Kč).

Soni Gas – společnost, která rozváží plyn a plní jím zásobníky na střeše

Obdobně to chodí i s pitnou vodou. Dodávka rozvážející pitnou vodu ve 20 l nádobách ale dojíždí pravidelněji. Každý den a někdy i dvakrát denně. Nádoba stojí 25 pesoso (asi 55 Kč). Když nejste celý den doma, stačí nechat před domem prázdnou nádobu s příslušnou částkou uvnitř. Opravdu to funguje!

Electropura – rozvoz pitné vody

Francouzsko-česko-francouzská domácnost

 

Jak už jsem uvedl výše, nebydlím tu sám. Vzhledem k tomu, že je tu asi 25 Francouzů (2/3 všech cizinců), byla pravděpodobnost sdílení domu se studenty právě této národnosti velice vysoká:-) Rozhodně si nestěžuji, naopak.

Moji spolubydlící se jmenují Tristan, resp. Guillome. Vycházíme naprosto skvěle, aspoň podle mého názoru. Hned na začátku jsme se domluvili, že se budeme o náklady naší domácnosti dělit rovným dílem. Takže veškeré nákupy (pokud nejde o vyloženě osobní věci) a výdaje za plyn a pitnou vodu dělíme třemi. Stejně tak to funguje i s „domácími pracemi“ a vařením. Když jeden uvaří, ostatní umyjí nádobí apod. Obdobně se dělíme i o úklid společných prostor, ale rozhodně to nepřehánímeJ.

Tak to jsou moji spolubydlící (zleva): Tristan a Guillome

Kolem nás bydlí ještě další tři francouzské „rodiny“. Dobře spolu vycházíme a často se navštěvujeme. Třeba na společnou večeři. Jednou ve francouzském stylu, jindy v českém a příště něco mexického nebo mezinárodního.

 

 

Internet a praní

 

Jediné, co tu snad chybí, je pračka a internet. Respektive…

Moji spolubydlící mají své pokoje orientované směrem na kampus a jakžtakž „chytí“ Wifi síť kampusu. Notebook ale musí být v otevřeném okně a myslím, že to vypadá velice „zvláštně“ :-) Kvalita není stoprocentní, ale funguje to. Nutno říci, že k nám na net chodí i někteří sousedi – Francouzi.

Pohled na část kampusu z pokojů mých spolubydlících

Tak takhle to vypadá, když se chceme spojit se „světem“ J

Horší je to s tou pračkou, tam podobný „fígl“ nefunguje. Ale obdobně jsou na tom i ostatní cizinci a myslím si, že i mexické rodiny, které tu bydlí. Takže to není „vada“ jen našeho domečku. Prádlo si necháváme prát v prádelně (Lavandería), která se nachází asi 5 minut jízdy autobusem od domova. Za 1 kg špinavého prádla tu chtějí 10 pesos (23 Kč). Kvalitu praní bych hodnotil jako průměrnou. Velice příjemné ale je, že Vám za tyto peníze prádlo složí a dají do speciálního pytle. Takže už se pak nemusí žehlitJ

 

 

Adiós,

 

  Miro, el checo :-)
[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.