NET Dubáček
 Datum: 03. 07. 2020 
 (svátek má Radomír)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Dubští a dokští včelaři hodnotili rok a připravují se na jarní rozvoj včelstev
Vydáno dne 21. 03. 2006 (5438 přečtení)

Dubští a Dokští včelaři, kteří jsou sdruženi v jediné organizaci s názvem Základní organizace Českého svazu včelařů Doksy, jejíž prezentaci naleznete zde, na začátku února hodnotili minulý rok a nehodnotili jej ze svého pohledu zase tak zle. Pokud se do tohoto článku začtete více, najdete mimo hezkých fotografií i informace o tom, jak se nyní včelaři připravují na jarní rozvoj včelstev a kdy vlastně očekávají námi vytoužené jaro.

První sluníčko ohřeje stěny úlů a doslova vytáhne včeličky ven.

Ve výroční zprávě předsedy dubských a dokských včelařů Ing. Přemysla Sadila, kterou naleznete i na internetu (zde), se mimo jiné dozvíte, že počet včelařů na Doksku a Dubsku se od loňského roku zvýšil o 3 na celkem 74 včelařů, kteří obhospodařují 707 včelstev na území 255 km čtverečních. Organizace, v jejímž čele Ing. Sadil stojí, si každoročně klade za cíl nejen zvýšit počet včelstev a včelařů na území, které obhosdpodařuje, neboť jak známo není tento pro dobré opylení všech hmyzosnubných rostlin v současnosti dostatečný, ale v zájmu tohoto hlavního cíle se snaží i propagovat včelařství u nevčelařské veřejnosti, podávat svým členům i nečlenům servis spočívající zejména v pomoci při ošetření včelstev proti včelím nemocem, ale také i při převodu dotačních prostředků od státu do jejich rukou. V zájmu těchto jistě ušlechtilých cílů se snaží organizace také získávat prostředky na svou činnost z nestátních zdrojů, jako například z rozpočtů místních samospráv a sponzorských darů.

Jedni z nejvýznamnějších dárců jsou přitom Město Dubá a Město Doksy. A tak v podzimním období můžete spatřit vybrané důvěrníky organizace, kteří obcházejí úl od úlu a vkládají do nich pásky s chemickým léčivem a v zimě pak s rouškou přes ústa, kompresorem a zvláštním zařízením vhánějí aerosol směsi acetonu a léčivem do úlů, čímž potlačují nebezpečnou a dnes již bohužel všudypřítomnou nákazu - varroázu včel, kterou způsobuje drobný roztoč na následujícím obrázku známý pod jménem Varroa Destructor (dříve Varroa Jacobsoni). Ten včelám a jejich potomstvu doslova saje tělní tekutiny a tim je ubíjí. Je sice malý kolem 1-2 mm, ale přesto dokáže celkem v klidu zdolat celé včelstvo, které bez léčení zmizí jako mávnutím kouzelného proutku, načež včelařům tak zbudou jen oči pro pláč a rostlinám pak již jen vítr pro opylení, potažmo tvorbu plodů.

Varroa Destructor, Achilova pata včel.

Podle spadu roztočů v tzv. měli (spadu zbytků potravy a voští pod zimním chumáčem včel)
veterinární správa nařizuje, zda-li má být u včel provedeno jarní dodatečné přelečení či nikoli.

Díky aktivitě organizace se můžeme o místních včelařích a jejich včelách dozvědět na jejích internetových stránkách, někteří z jejích členů píší do místních médií, někteří docházejí za dětmi do místních škol a někteří dokonce vystupovali v rozhlase i televizi.... a to není zdaleka vše. Pro nevčelaře jde vlastně o práci jaksi neviditelnou, která však stojí spousty úsilí. V poslední době například nejobtížnější je papírování kolem vyúčtování dotačních prostředků od státu, které jsou určeny zejména na snížení dosti vysokých nákladů na zazimování včelstev, důležité pro jejich dobré přežití zimních měsíců. Právě na kvalitě zimování včelstev záleží jejich jarní rozvoj, jejich síla a tak i schopnost opylovat entomofilní (hmyzosnubné) rostliny, mezi které u zahrádkářů patří například všechny peckoviny, ale i zelenina a zejména pak určité druhy zemědělských plodin a také spousty druhů planě rostoucích a často vzácných druhů květin.

Malý Petřík Žalovič, syn jednoho z nových dubských občanů - včelařů bydlících přímo v Dubé,
s medovinou Výzkumného ústavu včelařského v Dole.

Vytoužené jaro včelaři v našich podmínkách očekávají vždy s příchodem astronomického jara, které dorazilo včera 20.3. Včely sice již díky občas se vyskytujícím pěkným slunečným a teplým dním vyletěli na tzv. pročišťovací lety, ale očekávaný první prolet, po kterém nastává mohutný rozvoj včel (zvyšování počtu včel v úle díky velkým plochám plodu), se na Dubsku ještě nekonal. Ten se dá očekávat možná již o tomto víkendu, neboť důležité mimo jarního období jsou také průměrné noční teploty, které by neměly padat pod nulu. A to by podle předpovědi počasí mohlo nastat právě již tento víkend. Díky němu by mohl přijít prudký rozvoj přírody, který se dá pozorovat nejen řádným křikem ptáků-pěvců, ale i zelenáním konců travin, pučením prvních květů jív a podbělu. V tu dobu budou však včelí matky mít již zakladeny velké plochy pláství, aby s příchodem květů ovocných stromů byly včelstva v plné kondici pro snůšku nektaru a pylu, tedy pro tvorbu zásob na další těžká období.

První prolet včel by neměl vynechat žádný včelař. Je to krásný, voňavý a příjemný jarní zážitek.
Hospodyňky by však měly dávat pozor a nevěšet raději prádlo ven,
neboť včely v tomto období již 50 mil. let vyprazdňují několik měsíců plné výkalové vaky.

Předjarní a první jarní dny tak pro včelaře znamenají období příprav. Je nutné připravit hlavně základy nových pláství, kterými jsou mezistěny zatavené do předem nadrátkovaných rámků. Ty se později při prvních prohlídkách včel musí do úlů vložit a tím včelám umožnit rozšíření prostor pro rozvoj a také smysluplné a přirozené využití jejich času, když snůška ještě není taková. Právě v tomto období se totiž začínají včelám, díky vysokému množství kvalitního pylu v potravě, ve voskotvorných žlázách vytvářet voskové šupinky, které užívají na stavbu tzv. včelího díla - pláství. Proto ony mezistěny, čily voskové matrice, na které včely jednoduše vystavějí plástve tak, aby byly kdykoli z úlu vyjímatelné.

Rámečky s protaženým drátkem do kterého se později pomocí elektrického "trafa" zataví voskové mezistěny.

Potřebné instrumenty k zatavování mezistěn a opravě již použitých rámků

Poznáváte ten kostel?

Zatavená mezistěna, ve které je patrný zatavený speciální včelařský pocínovaný drátek.

Jde o velmi hezkou, příjemně voňavou jarní včelařovu činnost.

Poté, co jsou mezistěny zataveny, následují první prohlídky včelstev, kontrola, zda-li se vyskytuje řádně kladoucí matka. Pokud ne, pak se včelař rozhoduje mezi přidáním matky nové nebo spojením včelstva s jiným, které matku má atd. Včelstvům se také pro povzbuzení kladení matek narušují víčka zbylých zásob, které tak provoní celý úl a matce navodí pocit dostatku potravy pro rozvoj. Včely totiž při nedostatku cukrů v těle, tedy při nedostatku sladké potravy nejsou schopny uvést své svaly do provozu, potažmo nejsou ani schopny přinést trošku nové potravy do úlu, což má matka dobře zapsáno v genech. Včasné rozšíření úlu je pak důležité proto, aby ve včelstvu zbytečně nedocházelo k přehřívání a nedostatku prostoru. To by totiž  zcela nepochybně později způsobilo vyrojení, tady nežádoucí oslabení včelstva ještě před prvním vytáčením medu.

Stropní část úlu je často tvořena speciální fólií, přes kterou lze pozorovat rozvoj včelastva a také umožňuje se včelami kochat bez nutnosti zásahu.

Do naši neafrikanozovaných včel včelaři chodí zásadně bez rukavic.
Včely jsou tak mírnější, míň jich při prohlídkách zemře díky nešikovnosti včelaře a není nic hezčího, když vám unavené odpočívají na rukou. Je to terapie.

Na hlavu si však včelaři nasazují klobouk se síťkou, jelikož případné bodnutí do obličeje, kterých však moc nebývá, je dost bolestivé.

Včely představují v očích mnoha z nás hrůzu, ale vůbec si to nezaslouží.
Není nutné říkat "pilný jako včelička" (i ony se občas pěkně flinkají), ale jistě nejsou zlodějky,
ty Evropské zničehonic neútočí, jsou moc užitečné, krásně voní a v zimě včelařům moc chybí.

Nejsou krásné?

 

Text a foto Miroslav Jakuš

 

 

 

 
[Akt. známka: 1,60] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.