NET Dubáček
 Datum: 01. 06. 2020 
 (svátek má Laura)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Jak jsem šířil české velikonoční zvyky v Mexiku
Vydáno dne 23. 04. 2006 (3723 přečtení)

No řekněte, co by to bylo za Velikonoce bez pomlázky a malovaných vajíček? Tradiční velikonoční pondělí prostě musí proběhnout, i kdybych se nacházel na druhém konci světa.

A tak, podobně jako před dvěma lety v Barceloně, jsem se i teď v Mexiku snažil dodržet naší krásnou velikonoční tradici. Úlohu jsem měl o to těžší, že v Toluce neznám žádnou Češku ani Slovenku.Dá se říci, že vše začalo v neděli, den po mém návratu z velikonoční cestovatelské výpravy na sever (pozn. red.: informace o výpravě bude zveřejněna do týdne v šestém díle Mexického deníku ).  Jak Vás asi všechny napadne, o Velikonocích je pro každého kluka základ pomlázka a základ pomlázky tvoří vrbové proutky. Vydal jsme se tedy do nedalekého parku, kam se občas chodívám proběhnout, s cílem najít vrbu. A nutno říci, že jsem byl úspěšný. Měl jsem z toho trošku obavy, vzpomněl jsme si totiž na zdlouhavé a komplikované hledání tohoto stromu v Barceloně, ale tolucký park s jezírkem nezklamal. 

 

Natrhal jsme si tedy asi 12 proutků, které jsem zbavil lístků a větviček. Vybral jsme z nich 8 nejhezčích a nejpružnějších a vydal se zpět domů. Když mě viděl můj spolubydlící, udiveně se na mě díval a ptal se na co to je. Po malé chvilce mi navrhl jeden způsob využití, napůl v žertu – uhodl. Byl hodně překvapený, když jsem mu vysvětloval český velikonoční zvyk. A aby byl můj výklad skutečně názorný a srozumitelný, hned jsem před jeho očima upletl pomlázku. A jako každý rok, jsem její správnou funkci vyzkoušel na vlastní kůži (resp. pozadí). Všechno bylo v naprostém pořádku :-)

 

Spolubydlící si jí hned také „vyzkoušel“ a znovu se ujišťoval, zda-li opravdu slouží na vyšlehání holek. Poté dodal: „Me gusta esta tradición!“ (Mně se líbí tahle tradice!)

 

Následoval úkol nejtěžší – vysvětlit mým francouzským a mexickým kamarádkám v čem spočívá kouzlo velikonočního pondělí. Ale tak, aby se nepolekaly a „spolupracovaly“. A tak jsem zvolil osvědčený trik ze seriálu „Taková normální rodinka“ – „ …ženský musíš říkat pravdu, ale nemusíš jí říkat celou pravdu…“

 

V mém podání to vypadalo asi takto: „O Velikonocích a hlavně o velikonočním pondělí existuje v České republice taková tradice. Kluci a holky mají rozdílné role. Holky si musí na tento den připravit vajíčka. Uvařit je a potom je nabarvit. Dále si musí připravit stužky různých barev. Kluci pak chodí od domu k domu, s něčím, co je naprosto přírodní, dalo by se říci skoro něco jako takový dárek z přírodního materiálu (po této větě jsme se vždy v duchu zasmál J). A taky si musí připravit velikonoční říkanku. To je asi vše pro dnešek, co bys měla vědět. Víc Ti vysvětlím zítra dopoledne, až za Tebou přijdu. Nezapomeň si teda připravit vajíčka.“

 

No posuďte sami, lhal jsem nebo ne?

 

Nejprve jsme obešel mé francouzské sousedky, které už se vrátily z prázdnin. K mé velké radosti, všechny oslovené souhlasily. Složitější to bylo s mexickými kamarádkami, kterým jsem poslal pouze SMS zprávu, ve které jsem jim obdobně, ale ještě stručněji, popsal naší tradici. Nedostal jsem žádnou odpověď, ale přesto jsme se rozhodl je druhý den dopoledne navštívit.

 

V pondělí ráno jsem se tedy vydal za mou mexickou-francouzskou pomlázkou. Celkem jsem obešel sedm děvčat. U všech „vyvolených“ se opakovalo prakticky to samé. Když uviděly pomlázku a já jim prozradil to „sladké tajemství“ k čemu slouží, objevilo se ve tvářích všech dotyčných překvapení a zároveň leknutí. Ale už v neděli v noci jsem se rozhodl, že žádnou z nich nevyšlehám, i když jsem to původně měl v plánu (a některé by si to možná i trohu zasloužily J). Možná jsem moc „měkkej“, ale přeci jen nejsme v ČR a nakonec ani ony nejsou Češky. Pouze jsem jim půjčil pomlázku, aby si samy vyzkoušely, jak to ve skutečnosti vypadá.

 

Tak to je výsledek mého snažení. Holky se docela vytáhly, co říkáte:-)?

 

Všem se tento náš velikonoční zvyk moc líbil. Obzvláště, když jsem se zmínil o tom, co se děje po 12. hodině, tedy po poledni. S holkama jsme se domluvili, že příští rok si to zopakujeme, ale tentokrát se vším všudy :-). Letos to bylo jen nanečisto. V každém případě jim patří velký dík. A jeden z mých francouzských kamarádů chce dokonce příští Velikonoce přijet do ČR a vyzkoušet si to v praxi. Nejdřív ho prý ale musím naučit plést pomlázku.

 

A aby byla iluze Velikonoc opravdu dokonalá, dal jsme si se svými spolubydlícími po večeři panáčka Becherovky. Takže i v Mexiku se dají (víceméně) prožít české Velikonoce.

 

Miro
[Akt. známka: 2,50] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.