NET Dubáček
 Datum: 20. 11. 2019 
 (svátek má Nikola)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Za vraždou dubského radního aneb Svatý Prokop bez hole
Vydáno dne 21. 11. 2006 (2654 přečtení)

Ani nevím proč, možná protože je venku opravdu hn... ošlivo, jsem se rozhodl vzpomenout si na jednu starší procházku s fotoaparátem. Jedná se o procházku na místo, které je opředeno historií, místo, které nám zvěčnil i Karel Hynek Mácha ve svém Máji, místo, ze kterého jsou krásné výhledy, ale také místo, které nám při pohledu na něj snad vpustí i trošku toho tepla do domova. Tak příjemné ohřátí přátelé.

Vydáte-li se na procházku z Dubé do Rozprechtic, nemusíte vždy "ťapat" po silnici. Můžete jít také cestou polní, romantickou a plnou historie. Z Dubé si to nejdříve po silnici namiřte, to ano, ale jakmile vyjdete z Dubé, hlídejte první možnost vyjít k polím po své pravici. Naleznete tak mírně stoupající polní cestu, která se na vršku kam oko dohlédne, stáčí doleva.
 Toto místo, nazývané Vinice, Tabule a dnes oficiálně i U Sv. Prokopa, oplývá velice pěkným výhledem na Dubou a okolí. Je to snad nejméně náročná cesta k pěkné vyhlídce a doporučuji jí jak důchodcům, tak i zamilovaným či pejskařům. Každým krokem při stoupání po zmíněné cestě se vám odkrývá opravdu pěkný výhled. 

Jeden z prvních pohledů na Dubou. Jistě poznáváte dubský kostel a v pozadí jeho zvonice cestu na Dřevčice a Šibeník.

Krásně je vidět i Berštejn, Výsluní a dubská radnice...

... stejně tak i stálé kno (dnes restaurace v Zátiší či spíš Disco Dubá) a hlavní silnice z Dubé na Českou Lípu nebo Doksy.

Parádně je odtud vidět dubská kulturní památka - sušárna chmele...

... a pokud se dopachtíte až na vršek, najdete zde i sochu Svatého Prokopa.

Pamatuji si, že jsme sem jako kluci s mými kamarády chodili kdysi lyžovat, protože 50 metrů odsud se nachází cesta do rokle, která nám poskytovala výborné zrychlení, v létě jsem sem chodili za včelami, krásně tu zpívali skřivani, no a nakonec jsme sem i chodili kouřit ... skřivani stále zpívali. I dnes, když tu procházím, tu bývají .... ti skřivani samozřejmě.
  
Jinak je toto místo také opředené historií. 7. května roku 1774 zde byl zavražděn radní města Dubá Antonín Shiffner, který zde měl chmelnici. Byl přepaden vlastním synem Ignácem a ubit chmelovou tyčí. Když došlo k odhalení zločinu a Ignác byl obviněn, přiznal se, že otce zabil proto, že mu bránil ve sňatku s vyvolenou dcerou kováře. Byl odevzdán krajskému soudu do Mladé Boleslavi, kde vyslechl rozsudek, trest smrti lámáním kolem. 
  
Karla Hynka Máchu téma otcovraždy zaujalo a využil ho ve své básni, kterou nazval Máj. Doslova napsal:

 
Kde za jezerem hora horu
v západní stíhá kraje,
tam – zdá se mu – si v temném boru
posledně dnes co dítko hraje.
Od svého otce v svět vyhnán
v loupežnickém tam roste sboru.
Později vůdcem spolku zván,
dovede činy neslýchané,
všude jest jméno jeho znané
každémuť: „Strašný lesů pán!“
Až posléz láska k růži zvadlé
nejvýš roznítí pomstu jeho,
a poznav svůdce dívky padlé
zavraždí otce neznaného.
Protož jest u vězení dán;
 a kolem má být odpraven
již zítra strašný lesů pán,
jak první z hor vyvstane den.

No a otcovraždu zde dodnes připomíná socha svatého Prokopa, respektive její kopie, kterou jsem však v roce 2004 našel neúplnou, neboť Svatému Prokopovi totiž chyběla hůl.

Další pohledy: vrch Plešivec (vlevo) a Korecký vrch ...

... Hrad Houska a rozhledna Vrátenská Hora ...

... a snad nejhezčí z kopců Dubska - Veký Beškovský kopec.

Pokud se od sochy Svatého Prokopa dáte po cestě dolů do rokle dojdete po chvilce až do Rozprechtic, odkud můžete zajít třeba do penzionu manželů Maškových na Vrabcově na kávu a odtud pak třeba do Deštné na autobus nebo opět pěšky z Deštné zalesněnou roklí na Dubovou horu a do Dubé, kdo ví. Tak Vám přeji hezkou procházku přátelé.

Text a Foto Miroslav Jakuš
[Akt. známka: 5,00] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.