NET Dubáček
 Datum: 01. 06. 2020 
 (svátek má Laura)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Dubá a okolí na starých pohlednicích - recenze unikátní knihy.
Vydáno dne 25. 12. 2006 (4855 přečtení)

Nemám extra ve zvyku chlubit se vánočními dárky, ale dovolte mi, abych letos udělal výjimku. Na "dubském" trhu se ke konci letošního roku objevila zcela unikátní kniha sběratele historických pohlednic z Dubska pana Stanislava Dulíka nazvaná Dubá a okolí na starých pohlednicích. Jde o opravdu jedinečnou knihu a to nejen vynikající kvalitou zpracování, ale i díky doprovodným textům. Ty nejen že čtenáři každou z pohlednic vysvětlí, ale často mu přinesou i překvapivě novou informaci. V úplném znění tohoto článku přinášíme více informací o této jedinečné knize a pár ukázek jejího obsahu.

Knihu Stanislava Dulíka vydalo nákladem 1000 ks ve spolupráci s Eduardou Marií Doležalovou nakladatelství BARON Mgr. Petr Prášila z Hostivic.

Uveřejněné historické pohlednice, které ne všechny pochází ze sbírky pana Dulíka, do knihy zapůjčil například Městský úřad Dubá, Regionální muzeum Mělník, Státní oblastní archiv v Litoměřicích, Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, pan Kamil Mětějovič z Dubé, pan Vladimír Bruský z Bukovce, pan Ladislav Jelen z Dubé, pan Vratislav Vokál z Dubé, paní Ivana Švandová z Tubože, pan Vladimír Šulc z Prahy, Prof. Vávlav Kubát z Heřmánek, pan Josef Paclt z Konrádova, paní Jiřina Výlupková z Pavliček, pan Josef Kárník z Roudnice.

Lektorování knihy se ujmula PhDr. Renata Mauserová z Doks, Mgr. Ladislav Smejkal, dubský kronikář pan Kamil Matějovič, člen redakční rady zpravodaje Dubáček a historik Mgr. Jan Kilián, pan Petr Randus a PhDr. Jiří Úlovec.

Kniha začíná popisem regionu Dubsko, pod kterým autoři chápou celý politický okres Dubá tak, jak vznikl v souvislosti s reformami v roce 1848, kdy zrušením poddanství ztratil opodstatnění starý správní systém, založený na výkonu veřejné správy v nejnižší instanci na vrchtonstenských úřadech a magistrátech. V knize je uvedena i mapa celého okresu (viz. obr.), přičemž pohlednice v knize uvedené mají souvislost pouze ke střední (na mapě tmavě vyznačené) části okresu. Původně bylo sice v záměru uveřejnit pohlednice z celého okresu, avšak kniha tak nabývala příliš velkého rozsahu. Proto bylo přistoupeno ke kompromisnímu řešení vydat tři publikace z nichž Dubsko a okolí je již druhou z nich. Tou první, která vyšla již v roce 2004 byla kniha „Štětí - Liběchov a okolí“ a na rok 2007 je plánovana třetí kniha „Doksy a okolí“, na kterou se tak již nyní můžeme společně těšit.

Historické pohlednice, které jsou v té „dubské“ publikaci uveřejněny, zobrazují podobu města Dubá a dalších (držte se) 54 obcí a významných míst v jeho blízkém okolí. Geograficky je toto okolí vymezeno hranicemi katastrálních území obcí Blatce, Deštná, Dobřeň, Dražejov, Drchlava, Dřevčice, Heřmánky, Horky, Chlum, Jestřebice, Korce, Lhota, Nedamov, Olešno, Osinalice, Pavličky, Pavlovice, Sitné, Střezivojice, Tubož, Tuhanec, Tuhaň, Vidim, Vrchovany, Zakšín a Zátyní.

Kniha mimo historického i geografického popisu regionu obsahuje i spoustu informací o významných osobách, které v ní žily nebo působily a další hostoricky významné informace. Dále také obsahuje informace o historii pohlednic a dokonce i informace o jejích vydavatelích na Dubsku.

Nás dubáky jistě potěší aktualizované informace o historii naší milé Dubé v samostatné kapitole, jakožto i základní informace o všech pohlednicemi zachycených a výše zmíněných obcích a významných místech v jejím okolí. Ale ze všecho nej, nej, nej jsou doopravdy krásné a často původními vzkazy jejich odesílatelů doplněné pohlednice. Jen se podívejte...

Pokud vím, lze tuto unikátní knihu do vyprodání sehnat v infocentru města Dubá (info@mestoduba.cz, www.mestoduba.cz, tel.: +420 487 870 490) a nebo také v obchodě Hračky a papír manželů Hejdukových ve Školní ulici v Dubé (tel.: +420 487 870 425). Výtisků není mnoho a zájem, doufám, bude veliký, protože tato kniha si to doopravdy zaslouží.

Chtěl bych touto cestou panu Dulíkovi, všem jeho spolupracovníkům, vydavateli i tiskárně PBTisk s.r.o. Příbram a samozřejmě i své mamince moc poděkovat za skvělý vánoční dárek.

Miroslav Jakuš

 Související články:
Čtenáři čtenářům - Válce na dosah (14.01.2006)

[Akt. známka: 2,67] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 2623 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.