NET Dubáček
 Datum: 01. 06. 2020 
 (svátek má Laura)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* S jarem přicházejí požáry travních porostů
Vydáno dne 03. 04. 2007 (903 přečtení)

Jaro je pro mnohé z nás to nejhezčí období v roce, ale hasičům v tuto dobu často přidělává vrásky na čele. Když se zvládne voda po sněhové nadílce, větrná smršť nastává období, kdy většina z nás vyráží za úklidem na zahrádky a blízkého okolí, tedy mohou nejen pro hasiče, ale i pro Vás nastat perné chvíle. Tento článek by chtěl připomenout občanům a rekreantům několik zásad požární ochrany, které je nutno při likvidaci odpadu pálením dodržovat.

Vypalování trávy je zakořeněný a velmi nebezpečný zlozvyk se kterým se často setkáváme. Vypalování trávy může způsobit požár ohrožující zdraví, životy osob, zvířat a majetek. Kromě toho se jedná o negativní zásah do přírody. Zákon o požární ochraně číslo 133/1985 Sb.zákonů ve znění pozdějších právních předpisů pamatuje na vypalování porostů a patřičným způsobem tuto činnost „oceňuje“ v podobě pokut.

 

Při spalování hořlavých látek v období vegetační obnovy na volném prostranství a v lesích jsou fyzické osoby, právnické osoby a podnikající fyzické osoby povinny se zřetelem na rozsah prováděné činnosti stanovit opatření proti vzniku a šíření požárů. Navíc spalování hořlavých látek na volném prostranství, včetně navrhovaných opatření, jsou povinny předem oznámit na operační středisko Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje - územní odbor Česká Lípa, nebo na „Ohlašovnu požárů města Dubá“, kteří můžou stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě můžou takovou činnost zakázat.

 

Povinnost nahlášení této činnosti a další povinnosti, které je třeba dodržovat jsou upraveny zákonem číslo 133/1985 Sb.zákonů ve znění pozdějších právních předpisů, který stanoví podmínky zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Zásady požární bezpečnosti musí dodržovat nejenom podnikající subjekty, ale povinnosti se vztahují i na jednotlivé občany.

 

Je dobré připomenout základní pravidla, které mohou být ku prospěchu všem:

 • každé pálení odpadu a klestu je třeba ohlásit na operační středisko HZS Česká Lípa, nebo „Ohlašovnu požáru města Dubá“. V ohlášení uvést: místo, datum, čas pálení a osobu která za pálení zodpovídá s kontaktním telefonním číslem
 • dbát pokynů operačního důstojníka hasičského záchranného sboru
 • osoba mladší 15 let nemůže odpad spalovat bez přítomnosti osoby starší 18 let, která je za spalování zodpovědná
 • velikost hromad odpadu a klestu po úklidu je nutno volit tak, aby shořely v době kdy je na místě přítomen dozor
 • při náhlém zhoršení počasí – silném větru je nutno pálení přerušit a oheň uhasit
 • místo pálení izolovat pruhem širokým nejméně 1 metr, kde budou odstraněny hořlavé materiály až na minerální půdu
 • místo spalování je nutno zabezpečit dostatečným množstvím hasebních látek
 • opustit místo pálení je možné až po úplném uhašení ohně
 • místo pálení po dobu 5 dnů, nebo do vydatného deště pravidelně kontrolovat
 • příjezdové cesty vedoucí k místům spalování nesmí být zataraseny
 • spalování se může provádět pouze v bezpečné vzdálenosti od objektů

Tato základní pravidla v oblasti požární ochrany musí být dodržována i při spalování jiných materiálů, navíc musí být postupováno v souladu s dalšími zákony, např.: zákon o ovzduší, zákon o lesích, zákon o odpadech a vyhláškou města – „Požární řád města Dubá“.

 

Kontaktní telefonní čísla:

Operační středisko Hasičského záchranného sboru Česká Lípa ... 950 475 111,  

Tísňová linka HZS ČR ... 150,

Ohlašovna požáru města Dubá (JPO SDHO Dubá) ...606 332 919

Velitel jednotky hasičů města Dubá ... 725 076 553

 

Za jednotku dobrovolných hasičů města Dubá bych Vám přál, abyste tato čísla nemuseli potřebovat.

Jaroslav Hoza
[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: SDH Dubá )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.