NET Dubáček
 Datum: 01. 06. 2020 
 (svátek má Laura)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* České dráhy postiženým prý pomáhají - to snad ne!
Vydáno dne 16. 08. 2007 (924 přečtení)

Jsem pomalá, leč soběstačná vozíčkářka a bydlím ve sklářském městě, nese název Nový Bor. Každé tři týdny jezdím do Nové Paky, kde pracuji jako administrativní pracovnice. Do Nové Paky se dopravuji automobilem, přijíždějí a odvážejí mě. Z ekonomických důvodů jsem chtěla okusit jízdu do Nové Paky vlakem. Je 21. století, myslela jsem si....

Před pár lety jsem poprvé zkusila jako vozíčkářka jízdu vlakem, jela jsem z Brna (velkoměsto!) do Strakonic na potápění vozíčkářů. Objednala jsem si vagon, měsíc dopředu, pak telefonicky ještě týden předem a už jsem se těšila. Bohužel vagon nepřipravili, ale zvedací plošinu ano a tak se mnou vyjeli do poštovního vozu, kde jsem mezi balíky, koly a oknem s mřížemi prožívala svou první jízdu. Bylo to na podzim, v každé zastávce otevírali a zavírali. Po chvíli se mi začala hlásit má přirozená biologická potřeba. Co teď?

Blížili jsme se k Českým Budějovicím, kde mě čekal přestup. Pomyslela jsem si: „Kdyby trakaře padaly, navštívím na nádraží toaletu." Ovšem nepočítala jsem s tím, že náš vlak bude mít zpoždění a druhý na nás bude již čekat. Když jsme zastavili, přijela ještěrka, hopli mě na ní, přejeli jsme perón, hopli mě do vlaku a sbohem České Budějovice a záchode. Další vlak byl uzpůsobený pro vozíčkáře, byl tam i záchod, no, ale sedněte si. V malém nádražíčku podobném Novému Boru přišli čtyři nádražáci (mimochodem pěkní chlapi), čapli mě a vyndali z vlaku a bylo. Můj první vzrušující zážitek s Českými drahami.

Ale vrátím se zpět. Do Nového Boru. Osobně jsem mluvila v květnu s pánem za přepážkou, dokonce mi vytiskl spoje do Nové Paky. Řekl, že to není problém, stačí týden předem se telefonicky domluvit. Super, stačilo už jen vybrat si den odjezdu. Vyhrál to pátek na konci června, zařídila jsem si odvoz na nádraží v Novém Boru a odvoz z nádraží v Nové Pace. V pondělí jsem volala, vše bylo v pořádku, vzali si na mě kontakt a v pátek jsem mohla jet. Ten den ještě volali a ujišťovali se, jaký budu mít druh vozíku, zda elektrický nebo mechanický. Ve středu volal pán z České Lípy, že se jim nepodařilo přistavit vagón, že je jim to líto, ale měla jsem zavolat o den dřív. Jeden den a mohla jsem jet. Nedalo mi to a ve čtvrtek jsem volala zpět na nádraží v Novém Boru, kde se divili, že nejedu, prý už domluvili čtyři chlapy, protože jim nedal nikdo vědět. Pak jsem zkusila Českou Lípu, kde mi řekli, že vlak z Nového Boru pro vozíčkáře nikdy nepojede!

,,PROČ?" chtěla jsem vědět. Prý kvůli bezpečnosti. Kvůli čtyřem chlapům, kdyby se jim něco stalo. „Tak já si seženu chlapy sama," navrhovala jsem. 

„Ne, to nemůžeme dovolit, kvůli bezpečnosti. Musíte jet z České Lípy."

Zdrceně jsem volala na ČSAD do České Lípy, z Nového Boru totiž jede do Lípy nízkopodlažní autobus. Ovšem jen v úterý jednou za čtrnáct dní. A to jen ráno tam a večer zpět.

Co říct? Ano, jsme v 21. století.

Klára Hudečková
[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.