NET Dubáček
 Datum: 07. 07. 2020 
 (svátek má Bohuslava)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Je výskyt některých druhů už jen minulost?
Vydáno dne 04. 04. 2008 (1974 přečtení)

Na území CHKO Kokořínsko v minulosti rostlo několik druhů rostlin, které jsou v dnešní době již nezvěstné nebo je známo jen málo jejich lokalit. Některé druhy obstojí v boji o světlo (např. nadměrné zastínění), s živinami (např. nadměrné hnojení v minulosti) či prostor s jinými rostlinami (např. zarůstání luk rákosem). To, že zmizely z našich lesů a strání bývá často způsobeno vlivem člověka....Mnozí pamětníci ví, kde se v minulosti vyskytovala jedna z našich orchidejí, střevíčník, nebo kde ještě v několika málo jedincích stále přežívá. K některým lokalitám existují pouze stručné záznamy, podle kterých je velmi těžké tato místa znovu dohledat. Jako příklad může sloužit Kokořínský důl. V tak členitém terénu, jako je tato dolina, bez znalostí starousedlíků je téměř nemožné některá místa výskytu vzácných druhů najít. Jiné lokality jsou bohužel již nenávratně poškozeny (např. zastavěny) a výskyt vzácných druhu je opravdu už jen minulostí.

Vzhledem k členitému území CHKO Kokořínsko je možné, že někde v rokli, na louce jste některý ze vzácných kokořínských druhů potkali a my zatím o tomto výskytu nevíme.

V posledních letech došlo k objevení několika vzácných lokalit právě na základě informací od veřejnosti. Níže je uvedeno několik fotografií rostlin, které patří mezi vzácnější nejen na Kokořínsku. Pokud jste při svých toulkách přírodou potkali některý z nich, neváhejte se s námi podělit o svůj postřeh. Možná jste si všimli neobvyklé rostliny a pomysleli si: ”Co to je? To jsem nikdy neviděla, ale je to docela hezký...”

Informace o vašich nálezech prosím zasílejte na adresu Správy CHKO, e-mailem kokorin@nature.cz nebo můžete jen zavolat 315 72 80 01. Pro Správu jsou cenné i údaje, kde se druh vyskytoval např. před 10, 20 lety. Mnohdy lze návrat druhu podpořit vhodným zásahem (obnova kosení, odstranění náletu). Vhodná péče o lokalitu pomůže udržet druh v přírodě, u některých by byla opravdu škoda, kdyby měly zmizet.

 

Těšíme se na Vaše příspěvky

                        Správa CHKO KOKOŘÍNSKO

Foto:     

Střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus)

 

Třemdava bílá (Dictamnus albus) 

 

Len žlutý (Linum flavum)

 

Hořec křížatý (Gentiana cruciata)

 

Vstavač nachový (Orchis purpurea)Související články:
Pohled do minulosti Kokořínska (04.04.2008)
Dubá bude mít díky aktivnímu kraji sběrný dvůr (21.09.2005)
Jarní svinčík (08.05.2005)
Perly sviním? (03.02.2005)
Procházka (21.11.2004)
Máme rádi ptáčky (21.11.2004)
a stromy také... (21.11.2004)
Když stromy pláčou (21.11.2004)

[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: CHKO Kokořínsko )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.