NET Dubáček
 Datum: 07. 07. 2020 
 (svátek má Bohuslava)
| Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Weblinks |
   

  ČTENÁŘ
Jméno:
Heslo:

Registrace | Info
Zapomenuté hesloZpravodajský a diskusní server města Dubá
Podpořte nás umístěním naší ikonky na váš web..... Pro více informací klikněte na ikonku.


* Lezecká stěna v Mšenské sokolovně
Vydáno dne 19. 05. 2008 (3841 přečtení)

Aktivní TJ Sokol Mšeno přišla před časem s ambiciózním projektem vybudovat horolezeckou stěnu. Od nápadu vedla složitá cesta od výběru nejvhodnějšího zařízení a dodavatele. V neposlední řadě hrály roli i finanční prostředky. Nakonec byla vybrána firma Makak z Jablonce nad Nisou. V současné době je dokončena první etapa výstavby, v prvním čtvrtletí 2008 bude zahájen zkušební provoz. Pro veřejnost tak Sokol Mšeno přichází s pěkným dárkem do nového roku.

2


Trochu čísel
Výška stěny – 10 m, celková plocha – 175 m2, počet chytů – cca 890 ks, šířka levé, kolmé části – 6,9 m, šířka zadní, převislé části 8,5 m, boulderová stěnka – 3,5 x 4,5 m. Umístění: v prostoru jeviště sokolovny. Předpokládaná provozní doba: út – pá 16 – 21 h, po dohodě možno i v so a ne, příp. pronájem celé stěny. Předpokládané vstupné: 60 Kč/2 h.

Přínos 3
Stěna umožní celoroční provozování horolezeckého sportu, zejména pak trénink v zimním období. Její existence přitáhne do sokolovny více dětí a mládeže, která se pod vedením našich instruktorů může věnovat sportu, jenž komplexně rozvíjí tělesnou zdatnost, pěstuje odpovědnost a rozvíjí kamarádství. Spolupracovat s námi v této oblasti bude i Lezecký klub Mšeno. Svými parametry stěna umožní pořádání závodů dětí a mládeže. V kombinaci s naší ubytovací kapacitou bude ideálním místem pro konání soustředění mládežnických oddílů.

V celé České republice je 101 veřejných lezeckých stěn a 9 600 registrovaných horolezců. Z toho 23 stěn je v Praze (před 10 lety zde byly pouze 4). Ve větších městech např. v Liberci, Ústí nad Labem, Plzni, Budějovicích jsou 3 – 4 veřejně přístupné lezecké stěny. I menší města, jako např. Nový Bor, Polička, Jeseník, Hořice v Podkrkonoší, Prachatice, mají alespoň 1 stěnu. V Praze připadá na 1 stěnu 73 registrovaných horolezců, v  Plzni jsou 4 stěny pro 213 aktivních registrovaných horolezců (1 stěna/53 horolezců).

Ve Středočeském kraji s celkem 740 registrovanými horolezci jsou pouze 2 (!) veřejně přístupné stěny – v Berouně (48 registrovaných horolezců) a v Kladně (62). Přitom v regionu Mělník – Mladá Boleslav (Mšeno leží přibližně ve středu) je 321 registrovaných horolezců – celkem 43 % ze Středočeského kraje (viz tabulka) a stěna zde dosud není žádná. Podle celostátního průměru by v regionu Mladá Boleslav - Mělník měly být 3 – 4 stěny a ve Středočeském kraji by místo dosavadních 2 stěn mělo být alespoň 8 lezeckých stěn, aby zde byly podmínky srovnatelné se zbytkem republiky.

4

město

registrovaných
horolezců

km
ze Mšena

Benátky n/J.

16

26

Kralupy n/Vlt.

10

39

Lysá nad Labem

25

36

Mělník

27

19

Mladá Boleslav

97

25

Mnichovo Hradiště

64

33

Mšeno

38

0

Neratovice

44

28

Celkem

321

 

Zdroje: evidence oddílů ČHS, server lezec.cz a horydoly.cz

5Přínos pro Středočeský kraj
V naší části kraje žádná stěna dosud není. Zde, na severu Středních Čech, je horolezecký sport velmi rozšířen, zejména díky existenci jedinečných pískovcových skalních útvarů Českého Ráje a Kokořínska. Početné horolezecké oddíly z Mladoboleslavska a Mělnicka (a k nám přilehlého Českolipska) však doposud nemají možnost celoroční přípravy. Stejně na tom jsou i lezecká družstva HZS Středočeského kraje, kterým v regionu chybí možnost tréninku a udržování kondice. Postavení stěny ve Mšeně, které z tohoto pohledu leží výhodně umístěno (viz mapka) mezi Mělníkem, Mladou Boleslaví, Benátkami n. J. a Doksy, bude mít velký význam pro rozvoj tohoto sportu v regionu a také pomůže udržet a zvýšit výkonnost lezeckých družstev hasičů.

O nás
TJ Sokol Mšeno je nejstarší jednotou v župě Barákově (založena 1865) a i dnes patří k velmi aktivním jednotám. Naše občanské sdružení se věnuje jak tělovýchovné činnosti a sportu, tak kulturní činnosti, se záběrem na region Mšenska a se zaměřením především na děti a mládež. V sokolovně pravidelně probíhají tyto veřejnosti přístupné aktivity: cvičení předškolních dětí (2x týdně); cvičení mladších žáků a žákyň (2x týdně); cvičení starších žáků a žákyň (2x týdně); judo (děti – 1x týdně); cvičení žen na hudbu (2x týdně); volejbal (2x týdně); florbal (1x týdně); volejbal dětí (1x týdně).

Technický popis
Laminátové opláštění je tvořeno skladbou profilovaných modulových dílců tl. 8 – 12 mm do rozličných tvarů, které mohou tvořit jak stěnu nenáročnou (položenou), tak velmi převislou (systém Makak). Plášť stěny je možné vyrobit v jakémkoli barevném provedení. V každém modulovém dílci o velikosti 1000 x 1000 mm je 8 – 12 možností na uchycení horolezeckých chytů. Výhodou tohoto opláštění je jeho životnost a nenáročná údržba. Dřevěné opláštění je prováděno z vodovzdorné překližky tl. 18 – 25 mm formátů 1500 x 1500 mm, s povrchovou úpravou pískováním, s počtem 22 narážecích matic pro umístění horolezeckých chytů na 1 m2. Plášť horolezecké stěny je opatřen dvěma nátěry barvou Herbol (Herbosil).

Nosné konstrukce
Nosná konstrukce je tvořena svařovaným prostorovým rámem z jackelů, na který se dřevěný plášť upevňuje pomocí dřevěných hranolů, jako spojovací materiál slouží svorníky a vruty. Ocelové nosné konstrukce jsou vyráběny z oceli 10235. Na ocelový prvek připevněný k základní konstrukci se laminátový plášť upevňuje pomocí táhel a závěsů vedených ze základní konstrukce, jako spojovací materiál slouží svorníky.

Uspořádání a rozmístění osobních zajišťovacích bodů
Jistící body jsou osazovány nýty (Fixe). Projekt umístění osobních zajišťovacích bodů a zařízení pro osobní horní jištění je tvořen v souladu s EN 12572. Pevnost osobních zajišťovacích bodů je vypočtena na 10,0 KN (1 000 kg) a testována po dokončení horolezeké stěny na 8 KN (800 kg). Každý vytyčený směr je ukončen koncovým řetězem upevněným ve dvou bodech. V každém koncovém řetězu je umístěna ocelová karabina. Stěna je osazena až pěti sty druhy horolezeckých chytů různých barev (5 ks/m2), které se přichycují pomocí imbusových šroubů do natloukacích matek (z lícu stěny). Jednotlivé barvy chytů tvoří v jedné části stěny více lezeckých tratí různé obtížnosti.

Vybavení horolezecké stěny
V případě přání zákazníka je možno stěnu vybavit kompletním potřebným horolezeckým materiálem (lana, lezecká obuv, jistící pomůcky, sedáky). Stanovená cena výstavby horolezecké stěny obsahuje všechny náklady spojené s výrobou a montáží horolezecké stěny a je konečná:

  • návrh řešení horolezecké stěny
  • projekt horolezecké stěny
  • výroba a montáž ocelové konstrukce
  • výroba a montáž opláštění stěny
  • osazení jistícími body
  • osazení koncovými řetězy
  • osazení stěny horolezeckými chyty 5 ks na 1 m čtvereční
  • ověřovací zkoušku
  • na dodanou stěnu je záruka 75 měsíců

Jan Bloudek, Martin Mach

Pozn. red.: Článek byl převzat z http://www.mestomseno.cz/ s laskavým svolením tvůrců tohoto webu.[Akt. známka: 0] 1 2 3 4 5

( Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: http://www.mestomseno.cz/ )

  AKTUALITKY

30.07.2011: Dubské Švýcarsko: Soutěž s historickými výlety po Dubé
Dubské Švýcarsko na svých internetových stránkách zveřejnilo soutěž s historickými výlety po Dubé. Soutěž je vhodná pro každého, kdo má rád procházky na čerstvém vzduchu a těší ho objevovat stále něco nového. Výlety jsou individuální. Sami si zvolíte kdy, kam a s kým se na výlet vypravíte. Vyhrát můžete dovolenou, romantické víkendy na zámku Nový Berštejn a řadu dalších hodnotných cen. Více o soutěži na www.dubske-svycarsko.cz.

19.05.2008: Dětský den pro děti i veřejnost v Autokempu Nedamov
Základní škola Dubá a Autocamp Nedamov pořádá v pátek dne 30. května 2008 dětský den pro děti i veřejnost. Začátek akce je v 9.00 hodin v areálu Autocampu Nedamov.

19.05.2008: Rodiče, vyzvedněte si Rozhodnutí o přijetí Vašeho dítěte do MŠ Dubá
Ředitelka Mateřské školy v Dubé, paní Zdena Šindelářová sděluje: "Rodiče, kteří si v MŠ doposud nevyzvedli ROZHODNUTÍ O PŘIJETÍ dítěte do MŠ, které se vydávalo 14.5.2008, dostavte se po telefonické dohodě k jeho převzetí! Schůzka pro rodiče nově přijatých dětí se bude konat 24.6. od 15.00 v MŠ - oddělení Sluníček."

22.04.2008: Strašidelný les
V sobotu 31.května se koná již 4. ročník putování po okolí dubska pro děti i dospělé, tentokrát pod názvem Strašidelný les. Start je na zahradě mateřské školy mezi 14.00 - 15.00.

04.04.2008: Možnost získat prostředky na rozvoj bydlení v Dubé?
Město Dubá bude i v letošním roce poskytovat finanční příspěvky na opravu fasád, na výměnu oken a na zřízení domovních čistíren odpadních vod. Bližší informace získáte na Stavebním úřadě Dubá, tel. číslo 487 870 103, paní Čermáková nebo paní Králová.

WebZdarma.cz

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS.